studeny start-nestartuje 1,9TD

Moderátori: Rope, baffy, viteon, Kleki, Cvrček

studeny start-nestartuje 1,9TD

Poslaťod safko » Pia 18. Dec 2009, 11:20

Cafte...
Mam Xsaru2 coupe 1,9D 2001
Mam problem ktory ma trapi uz asi mesiac ato ze mi auto nestartuje a som uz zufaly mal som ho u automechanika uz 3x a po 2 dnoch rovnaky problem:
S pociatku motor nabehne ale fakt na kratku dobu mozno tak na 1-2s s kolisavymi otackami a potom sa vypne ...potom mozem robit uz hocico a nenaskoci ...snazi sa ale nic a uz uz ako keby naskocil a nic. Dal som ho pozriet aj automechanikovy a najprv mi vycistil palivovy ventil potom som nanom chodil zhruba 2 dni a zase rovnaka chyba ...tak som ho znovu priniesol a vymenil mi cerpadlo , ze vraj tam bola chyba ..no a po 2 dnoch rovnake problemy..tak som tam prisiel 3x a nastavil mi vyssie otacky a neco ohladom studeneho startu(nie som odbornik tak to tak lajicky pisem) v ten den mi siel bez problemov na druhy den rano som mal pocit ze xcel motor znovu zdochnut ale stihol som pridat plyn a v pohode potom slapal.Potom po nejakych 5km som zastal vypol motor a skusil nastartovat a slo bez problemov.Lenze ked som v ten den siel z roboty domov tak ten isty prbolem zo zaciatku uz uz ako keby nabehol a zdochol a potom uz nic . Neviete mi dat nejake typy co by to mohlo byt? prikladam aj obrazok co bolo mene...

co by to moho byt? zhavice? bateria slaba? aj napriek tomu ze sa snazi startovat ..zavzdusneny system? predsa len palivovy ventil? slaby tlak pre naftu? ..fakt som uz zufaly :(
dana cast bola vymenena:
motor.jpg
dana cast bola vymenena
motor.jpg (44.7 KiB) Zobrazené 12247 krát
Citroen Xsara2 1.9D coupe,2001,165000km, Banska Bystrica-Slovensko
safko
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Str 12. Aug 2009, 17:46
Vůz: Citroen Xsara2 Coupe 2001,1,9D

Re: studeny start-nestartuje

Poslaťod mio » Pia 18. Dec 2009, 19:03

Zdravím, to co popisuješ opravdu vypadá na naftové čerpadlo nebo problém s přísunem paliva.Palivový ventil se pokazí většinou že buď nepropustí naftu (nenastartuješ) nebo nejde vypnout (motor běží stále a nelze zhasnout).Pro zkoušku je při každém otočení klíčku slyšet z ventilu cvaknutí (start, vypnutí motoru).Jestli jsi si jistý že ti namontovali namontovali opravdu "zdravé" čerpadlo které je ve 100 % stavu, určitě bych šel po přívodu paliva ( filtr ,sací koš,popraskané naftové trubičky,přisávání ,atd.)Vyzkoušel bych nastartovat motor z přísunem nafty pro čerpadlo např. z kanystru (takový bypass,okruh mimo nádrž) aby jsi vyloučil problém s přísunem nafty do čerpadla z nádrže.Možná třeba i nekvalitní naftu kterou máš v nádrži.Když to nepomůže a závadu nenajdeš tak zbývá změřit tlaky ve válcích ,proměřit vstřikovače a vůle ventilů .Zmiňuješ žhaviče ,pro info kdy jsi je měnil naposledy( I když nemají žádný vliv na běh motoru , svojí funkci plní jen při nastartování)? A na závěr ne každý mechanik rozumí dieselovým motorům , opravdových odborníků moc není :( .
Obrázok užívateľa
mio
Xsamarád
Xsamarád
 
Príspevky: 1267
Registrovaný: Pon 1. Okt 2007, 19:30
Bydlisko: Plzeň-sever
Vůz: Break 1,9 TD/C4 1.6 HDI

Re: studeny start-nestartuje

Poslaťod Kleki » Pia 18. Dec 2009, 20:13

Presne tak ako píše Mio, otestuj si prívod paliva a aj žhaviče . To sú základné veci pre úspešný studený štart. Ja som mal prednedávnom podobný problém so štartovaním studené to strašne ťažko chytalo aj na piaty pokus a potom ďalej už bez problémov. Niekedy to chytilo hneď a pár dní som mal pokoj a potom sa to znova opakovalo. Najskôr som si myslel, že sú to žhaviče , tak som ich všetky vybral von a vyskúšal priamo na baterke. Všetky boli dobré , tak som vymenil prívodné palivové hadičky od ručnej pumpy až po samotné čerpadlo aj so sponami , ďalej som ešte vymenil prepadové hadičky od trysiek a palivový filter. Od vtedy to štartuje bez problémov, síce do dneska rána bolo len -13° ale zatiaľ všetko v poriadku.
Bývalá Xsara break 1.9TD 1999 , Xsara Break Exclusive 2,0HDI 80kW, 2002
Aktuálne Citroen C5 Break Exclusive 2,0HDI 100kW s automatom r.v.2006 + Xsara 1998 1,4i(manželkina)
Obrázok užívateľa
Kleki
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 1229
Registrovaný: Ned 26. Okt 2008, 14:24
Bydlisko: Slovakia , Kováčová
Vůz: Citroen C5 Break 2,0HDI 100kW(EX Xsara break 1.9 TD r.1999, Xsara break 2.0HDI/80kW r.2002)

Re: studeny start-nestartuje

Poslaťod CHiP » Pia 18. Dec 2009, 21:21

Žhavičky jsem zkoušel přiložit na baterku, starý se chovali úplně stejně jako nový, ale na nový to startuje o poznání líp. Na starý to už po naskočení při teplotě okolo 5°C vynechávalo, na nové to nedělá ani při -10°C. Tak si myslím, že testem kdy žhavička už vůbec nežhaví se pozná akorát když je již úplně po ní :D

V létě jsem měl taky problém se starty po delším stání, někde u nádrže jsou nějaké spojky hadiček či co. Pravda okolo vozu byla někdy trošku cítit nafta, jednak to tamtudy přisávalo vzduch a druhak tamtudy i sákla nafta ven. Oprava u servisáka myslím 350Kč 8)

Zkus startovat s 1/2 až plným plynem, co to udělá. Pusť hned jak uslyšíš že jdou otáčky nahoru. Já teď když mrzne trošku plynu na start dávám.

Ještě taky zkus napumpovat ručně.
Obrázok užívateľa
CHiP
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 1119
Registrovaný: Štv 9. Mar 2006, 17:48

Re: studeny start-nestartuje

Poslaťod safko » Sob 19. Dec 2009, 8:42

cafte dikes za rady vyskusam vsetko :) ..este jedna vec automechanik mi hovoril ze zhavice su vraj v pohode ale ako bolo zmienene tiez si myslim ze vyskusanie cez bateriu ci su ok je diskutabilne ...vcera mi este poradil ze mam natankovat doplna a potom napumpovat a skusat nastartovat ..hovoril ze to moze byt aj neco s plavakoma ten moze zavdzusnovat(neviem ci som ho spravne pochopil) ..to mu poradil chlap od citroenu ..on sa stale domnieva ze palivovy system je ok ......... ..zhavice maju 2roky ...asi fakt kupim nove zhavice aby sa mi moznosti rizik znizili ....ake zhavice mi odporucate kupit ? daslia otazka..mio mozes mi blizsie popisat ako mam ten bypass urobit ..to mam otvorit veko toho cerpadla a tam surovo naliat naftu? ..dikes za odpovede
Citroen Xsara2 1.9D coupe,2001,165000km, Banska Bystrica-Slovensko
safko
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Str 12. Aug 2009, 17:46
Vůz: Citroen Xsara2 Coupe 2001,1,9D

Re: studeny start-nestartuje

Poslaťod CHiP » Sob 19. Dec 2009, 9:28

mio píše:.Zmiňuješ žhaviče ,pro info kdy jsi je měnil naposledy( I když nemají žádný vliv na běh motoru , svojí funkci plní jen při nastartování)?

Žhavičky právě ještě chvíli po nastartování žhaví (několik minut) a zapalují naftu. Neohřívají vzduch, jak se spousta lidí mylně domnívá. Třeba starý Transity ty žhavili až při teplotě pod -5°C, ale tam byli žhavičky v sání a ohřívali trošku vzduch.

safko: Koupil jsem české Brisky a naprosto v pohodě. Původní žhavičky vydrželi 2,5 roku, ale já hodně startuji.
Obrázok užívateľa
CHiP
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 1119
Registrovaný: Štv 9. Mar 2006, 17:48

Re: studeny start-nestartuje

Poslaťod robo27 » Sob 19. Dec 2009, 11:51

To čo máš zakrúškované je palivový filter s pumpičkou na ručné napumpovanie, môže to byť zdroj zavzdušňovania. Neviem aký palivový ventil ti menil. Výmenou čerpadla máš na mysli výmenu palivového pri motore? To rozobral aj celé rozvody?? Zaujímala by ma cena toho nového čerpadla....

Kontrola žhavičov na baterke + kontrola ich odporu + kontrola času žhavenia a miesta žhavenia (dobrý žhavič žhavý na konci) si myslím odhalí zlý žhavič od dobrého...

Ten bypas napojíš tak že si dáš čistú naftu do fľašky alebo kanistra, odpojíš hadičku prívodu nafty do čerpadla od palivového filtra a tú vložíš do tej fľašky a štartuješ....

ešte môžeš skúsiť nažhaviť za sebou dva krát a štartovať zo stlačenou spojkou....
X1 1,9D rv 1998, 170000 km - vlastním od 96tkm (05/2009), myslím taká 100vka stočená, ....
X2 1,9D break rv 2001, 135000 km - nákup 05/2013 115tkm )

-------------
Ex: X1 1,9D rv 2000, 170000 km - vlastním od 138tkm (05/2008) - žiaľ v 12/2012 skončila po mnou nezavinenej havárií na vrakovisku(
robo27
Profesionál
Profesionál
 
Príspevky: 363
Registrovaný: Štv 8. Máj 2008, 17:51
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto - Slovenská republika, Valašské Meziríči - Česká republika
Vůz: X1 1,9D DW8 rv 2000, X1 1,9D XUD rv 1998

Re: studeny start-nestartuje

Poslaťod mio » Sob 19. Dec 2009, 21:57

CHiP píše:
mio píše:.Zmiňuješ žhaviče ,pro info kdy jsi je měnil naposledy( I když nemají žádný vliv na běh motoru , svojí funkci plní jen při nastartování)?

Žhavičky právě ještě chvíli po nastartování žhaví (několik minut) a zapalují naftu .Neohřívají vzduch, jak se spousta lidí mylně domnívá.

:shock: :shock: Žhavicí svíčky
- jsou nezbytné pro start vznětových motorů a to tím, že předehřívají spalovací prostor motoru na startovací teplotu. Neeeee naftu !! Zapalovací svíčky jsou v benzinu . :mrgreen: Měl jsem na mysli "samozřejmě" chod teplého motoru ,omlouvám se za chybné vyjádření :safko píše že zhasl i po 5 km ,to už žhavičky dávno nežhaví :mrgreen: .
Obrázok užívateľa
mio
Xsamarád
Xsamarád
 
Príspevky: 1267
Registrovaný: Pon 1. Okt 2007, 19:30
Bydlisko: Plzeň-sever
Vůz: Break 1,9 TD/C4 1.6 HDI

Re: studeny start-nestartuje

Poslaťod CHiP » Pon 21. Dec 2009, 2:02

mio: Když začne startér točit motorem, tak do motoru se stejně hned dostane čerstvý ledový vzduch a za těch pár desítek sekund ty čtyři malé tyčky nemůžou zvládnou ohřát litinový blok motoru :| Mohou tak maximálně, v době kdy se už točí motor pomocí startéru a písty běhají nahoru a dolů, stihnout ohřát vzduch v těsné jejich blízkosti díky maximálnímu rozžhavení dosaženého delší dobou žhavení. Tím pomohou ke vznícení nafty v jejich těsné blízkosti a defakto naftu nepřímo zapálí. Jak už to chytí u žhavičkech, rozhoří se to dál v komůrce.
Na ohřátí motoru slouží jiné zařízení - bufík. Fajnová věc si už topit a pak teprve startovat :)
Obrázok užívateľa
CHiP
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 1119
Registrovaný: Štv 9. Mar 2006, 17:48

Re: studeny start-nestartuje

Poslaťod mio » Pon 21. Dec 2009, 18:25

Omlouvám se za OT ale :::: Žádné čtyři tyčky neohřívají blok motoru ale spalovací prostor (vzduch).Prostě a jednoduše žhavičky ohřívají vzduch , žádnou naftu !!!!!!!!!!viz encyklopedie Princip vznětového motoru

U vznětového motoru je vzduch nasáván do válců, kde dochází k jeho silnému stlačení. Teplota ve válcích tak překročí zápalnou teplotu nafty. Když je píst krátce před horní úvratí, je do silně stlačeného vzduchu, zahřátého asi na 600 °C, vstříknuta nafta. Nafta se vznítí sama, zapalovací svíčky nejsou tedy nutné.
U velmi studeného motoru se může stát, že není dosaženo zapalovací teploty. V takovém případě se musí motor předžhavit. Ve vířivých komůrkách se proto nacházejí žhavící svíčky, které vyhřívají spalovací prostory. Vznětový motor má navíc automatický systém pro rychlejší spouštění studeného motoru, který posunuje píst přesuvníku vstřiku ve vstřikovacím čerpadle tak, aby bylo palivo vstříknuto do horkého vzduchu dříve. Studený motor potom lépe naskočí......Ustupuji z debaty o ničem ,vlastně o tom jestli svíčky zapalují naftu ,nebo ohřívají blok nebo už nevim :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Obrázok užívateľa
mio
Xsamarád
Xsamarád
 
Príspevky: 1267
Registrovaný: Pon 1. Okt 2007, 19:30
Bydlisko: Plzeň-sever
Vůz: Break 1,9 TD/C4 1.6 HDI

Re: studeny start-nestartuje

Poslaťod Rope » Pon 21. Dec 2009, 18:52

Jako malí kluci, asi vás přehnu přes koleno a jednoho podruhém............... vždyť je advent, za tři dni se nám v chlévě v Betlémě narodí...........mějte se ráááádi.
Xsara picasso 1,6/80Kw, 3/2007, exclusive, panoramatická střecha, couvací senzory, barva červená lucifer, ledková denní světla a více info TU už bohužel Ex
XSARA II
Baffy 0
Viteon 0
Kleki 0
Obrázok užívateľa
Rope
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 5638
Registrovaný: Pon 1. Máj 2006, 17:58
Bydlisko: OSTRAVA !!!
Vůz: X picasso, 1,6 benzín

Re: studeny start-nestartuje

Poslaťod felix » Pon 21. Dec 2009, 20:30

Ty žhaviče bych určitě vyměnil, skoušení na baterii je k ničemu, múžu doporučit BOSCH duraterm.
felix
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 164
Registrovaný: Pia 9. Okt 2009, 20:22
Bydlisko: Nové Losiny-šumpersko
Vůz: xšáryna 1.9td r.v. 99 exklusive

Re: studeny start-nestartuje

Poslaťod misko5 » Str 20. Jan 2010, 7:21

to co opisujes robi pressne aj mne a mame asi taky isty motor dw8 teda aspon podla obrazku !ja nastartujem motor ako keby uz naskocil a zrazu zdochne a potom sa neda nastartovat len tak na sucho toci toci a nic!mam cerpadlo lucas dwlp12 ! z prednej strany zo spodu je nejaka cievka a na nej taka cierna prachovka do ktorej ide prepadova hadicka! cez nu mi presakovala nafta a to dost ked som to snazil zalepit na chvilu bol pokoj ale zase to zacalo robit !myslite ze to vyriesi nas problem?co to vlastne je?
Prílohy
cievka.JPG
cievka.JPG (66.48 KiB) Zobrazené 11790 krát
misko5
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Uto 3. Feb 2009, 18:24
Vůz: Xsara II 1.9D

Re: studeny start-nestartuje

Poslaťod safko » Štv 21. Jan 2010, 10:23

robo27 píše:To čo máš zakrúškované je palivový filter s pumpičkou na ručné napumpovanie, môže to byť zdroj zavzdušňovania. Neviem aký palivový ventil ti menil. Výmenou čerpadla máš na mysli výmenu palivového pri motore? To rozobral aj celé rozvody?? Zaujímala by ma cena toho nového čerpadla....

Kontrola žhavičov na baterke + kontrola ich odporu + kontrola času žhavenia a miesta žhavenia (dobrý žhavič žhavý na konci) si myslím odhalí zlý žhavič od dobrého...

Ten bypas napojíš tak že si dáš čistú naftu do fľašky alebo kanistra, odpojíš hadičku prívodu nafty do čerpadla od palivového filtra a tú vložíš do tej fľašky a štartuješ....

ešte môžeš skúsiť nažhaviť za sebou dva krát a štartovať zo stlačenou spojkou....

...cena cerpadla bola 140 eur ...auto ma najazdenych 164000km ..vymenou mam namysli toho palivoveho pri motore ...no takze vyzera, ze uz sa vie kde je problem ....vcera sa zistilo totiz ze to cerpadlo co sa menilo za nove je vyzera to taktiez chybne(po vsetkych moznych pokusoch) .... preto sa vymenilo za iny typ, ale funkciu to splnalo aspon na skusku a vcera rano mi automechanik auto bez problemov nastartoval (bez toho aby sa muselo pumpovat kazde rano do cerpadla naftu manualne a potom pri startovani mat stlaceny plyn aby to naskocilo a nezdochlo) ......behom najblizsich dni budem uz presne vsetko vediet a hned napisem ..... predbezne to vyzera na tuto zavadu.
Citroen Xsara2 1.9D coupe,2001,165000km, Banska Bystrica-Slovensko
safko
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Str 12. Aug 2009, 17:46
Vůz: Citroen Xsara2 Coupe 2001,1,9D

Re: studeny start-nestartuje

Poslaťod safko » Str 27. Jan 2010, 8:25

...takze s nahradnym palivovym cerpadlom zatial nemam problemy ..(dnes -17 a v pohode bez problemov nabehol)..to pokazene sa dalo na reklamaciu a cakam momentalne kedy to vyreklamuju ...este jedna perlicka vraj je bezne, ze z 10 novych kusov mozu byt od vyroby aj 4 kusy zle...je to od zdroja priamo z citroenu.
Citroen Xsara2 1.9D coupe,2001,165000km, Banska Bystrica-Slovensko
safko
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Str 12. Aug 2009, 17:46
Vůz: Citroen Xsara2 Coupe 2001,1,9D

Ďalší

Späť na Motor - diesel

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 61 hostia