VÝKON MOTORU

Moderátori: Rope, baffy, viteon, Kleki, Cvrček

VÝKON MOTORU

Poslaťod šíma » Pon 28. Dec 2009, 22:12

Ahoja, napadla mě taková věc, jak se vlatně pozná, že je motor v optimální kondici a co s ním v servisu mohou udělat, jak seřídit apod. aby v té kondici opravdu byl. Měl jsem možnost detailně porovnávat svojí X1 s motorem 1,9 TD a firemní Berlingo 2.0 HDi (o generaci výš nad TD). Oba motory mají papírově stejný výkon 66 kW při 4000 ot/min. a cca o 5 % nižší kroutivý moment u 1,9 má zřejmě souvislost s nižším objemem válců. Uváděná maximální rychlost X1 1,9 TD je 179 km/h., Berlingo 2,0 HDi má psáno 160 km/h. (tady asi hraje jistou roli aerodynamika). Berlingo (najeto skutečných 125 000 km) jede jak pila skoro až do pěti tisíc otáček, jen na pětku od stočtyřicítky se už moc nechytá, X1 má kratší rychlosti, nejde tak za plynem, ale pětka jde ochotně i přes stopadesát. Je tedy znakem dobře seřízeného motoru správně nízká spotřeba, dosažení deklarované maximální rychlosti, zrychlení z 0 na 100 za příslušný čas, pocit z jizdy s plně naloženým vozem, nebo co vlastně?
Xsarinka Brejček 1,9 TD stříbrná. Montovaná v únoru 1999 a v dubnu stejného roku začala polykat kilometry v Italském Rimini. V roce 2009 zavlečena do ČR, kde se jí posléze ujal jeden dobrý člověk.
šíma
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 110
Registrovaný: Pon 26. Okt 2009, 19:53
Bydlisko: Praha
Vůz: Xsarinka Brejček 1,9 TD montovaná 2/99

Re: VÝKON MOTORU

Poslaťod Kvido » Uto 29. Dec 2009, 2:45

Tak zaprvé,nelze srovnávat Xsaru s berlingem,berlingo má mnohem kratší převpdpvku,takže jednička dvojka i vlastně ostatní rychlosti se vytočí velice rychle. Tento vůz je považován za pracovní a přepokládá se,že bude jezdit často plně naložen,tak má tedy převody,tak jak mívají velké dodávky,podobné parametry mají i NEW Berlinga ,proto se ochotněji vytáčí,ale maximálka je mnohem nižší je to i kvůli spotřebě.
V zasadě si můžeš svůj výkon motoru nechat změřit tam kde mají motorovou brzdu.
Jinak pokud dodržíš ,alespoň prvotní možnosti snižování výkonu jako je :vzduchový filtr,olej,kvalitní a dobře nafoukané pneu,v pořádku turbo ,tak pak alespoň částečně udržuješ svůj výkon. Každopádně nové auto to není a netěsnosti,vůle,nečistoty už se musí na výkonu podepsat,musel by jsi mít tlaky válců ve výborné kondici,čistota vstřiků,čistotu sání a výfukových cest i ložiska v kolech mohou ovlivňovat výkon a je toho jistě spousty.
Měl jsem taky diesela pravda jen 47 kW ,ale myslel jsem ,že ten motor už ve 140 tisících už toho má asi dost,ale dal jsem to jednomu šikovnému mechanikovi ve Frýdlantu nad Ostravicí ,který se specializoval na Diesely,sám měl Peugeota 307 HDi a ten mi motor odladil,seřídil,pročistil,když mi to vracel,měl jsem pocit,že mi tam nacpal turbo,ani obláček z výfuku a jelo to jak nové,takže i dobré seřízení udělá mnoho.
Hyundai i30 combi 1.4 T-GDI 2019
Obrázok užívateľa
Kvido
Čestný člen
Čestný člen
 
Príspevky: 1463
Registrovaný: Uto 25. Mar 2008, 19:19
Bydlisko: Frýdek-Místek
Vůz: Hyundai i30 combi, 1.4 T-GDi,2019

Re: VÝKON MOTORU

Poslaťod torong » Štv 31. Dec 2009, 9:37

Prosím Tě Kvido můžeš mi poslat kontakt na toho chlapa z Frýdlantu?
torong
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Sob 20. Jún 2009, 17:41
Bydlisko: Olomouc
Vůz: xsara break 2.0 hdi 80kW 01

Re: VÝKON MOTORU

Poslaťod Kvido » Štv 31. Dec 2009, 10:47

Odpovězeno přes SZ.
Hyundai i30 combi 1.4 T-GDI 2019
Obrázok užívateľa
Kvido
Čestný člen
Čestný člen
 
Príspevky: 1463
Registrovaný: Uto 25. Mar 2008, 19:19
Bydlisko: Frýdek-Místek
Vůz: Hyundai i30 combi, 1.4 T-GDi,2019

Re: VÝKON MOTORU

Poslaťod mio » Štv 31. Dec 2009, 11:15

Prvním znakem dobře seřízeného "komůrkáče" je studený start.Motor musí chytit na takzvané převalení a chod motoru musí být čistý bez kuckání a škytání a to i třeba v mínus deseti.Samozřejmě velkou roli hrají žhavicí svíčky které musí být ve výborném stavu.Pak je velmi důležité na jaké vzdálenosti vůz používáš ,pokud budeš jezdit jen krátké trasy se studeným motorem kdy nepřesáhne otáčkoměr 2500 ot. tak se pomalu zanáší výfukové potrubí a hlavně "kat" a motor přestává mít výkon a začíná hulit , nechce se mu tak rychle do otáček.Když denně jezdíš dálnici sto třicítkou něco okolo 3000 ot. tak motor bude tahat jak má a nebude hulit.Vlastním taky TD (naj. přes 200 000 km) a na akceleraci si nemůžu stěžovat jede krásně a plynule zrychluje až do tachometrových 180 km , pak už nejede a zastaví se něco málo nad 190 km , prostě konec, otáčky (čerpadlo) už ho dál nepustí.Spotřebu mám od 4,5 do 7,5 ltr,dlouhodobý průměr tak 5,5 ,na spotřebu nejezdím .Samozřejmě nelze srovnávat TD a HDI.Pokud budeš nějak "kontrolovat" motor sám zaměř se hlavně na čistotu intercooleru a hlavně sacího potrubí, často bývá zanesené (olej ,spaliny) . Odpoj EGR ventil který má to zanášení na svědomí.Samozřejmě nový filtr jak vzduchový tak palivový .Pak už to všechno nechej na odborníkovi :vstřiky,čerpadlo,ventily.
Obrázok užívateľa
mio
Xsamarád
Xsamarád
 
Príspevky: 1267
Registrovaný: Pon 1. Okt 2007, 19:30
Bydlisko: Plzeň-sever
Vůz: Break 1,9 TD/C4 1.6 HDI

Re: VÝKON MOTORU

Poslaťod šíma » Sob 2. Jan 2010, 20:51

Je fakt, že servis je servis, jen najít ten pravý s nejlepším poměrem "výkon/cena". V Praze zatím marně hledám. Konečně jsem s autem jel delší štreku - na Lipno a zpět na mokru naložený po střechu včetně rakve. Spotřeba 5,9 l na 100 km, ale s dost lehkou nohou a opatrnou jízdou. V podstatě jsem nešel přes 3000 otáček. Na dálnici jsem se ještě v podstatě nedostal (tedy nepočítám jízdu s rodinou). Myslím že na skoro 11 let staré auto to je slušné. Nicméně s rok starou Oktávkou 1,9 TDI bez nákladu a s tempomatem jsem opatrnou jízdou udělal Lipno - Praha (globálně s kopce) za 4,0 l. Pokrok se nedá zastavit...
Xsarinka Brejček 1,9 TD stříbrná. Montovaná v únoru 1999 a v dubnu stejného roku začala polykat kilometry v Italském Rimini. V roce 2009 zavlečena do ČR, kde se jí posléze ujal jeden dobrý člověk.
šíma
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 110
Registrovaný: Pon 26. Okt 2009, 19:53
Bydlisko: Praha
Vůz: Xsarinka Brejček 1,9 TD montovaná 2/99

Re: VÝKON MOTORU

Poslaťod mio » Sob 2. Jan 2010, 21:02

Zkušenost taky z O.II TDI (2006) ale palubák mě kecal většinou skoro o litr ukazoval nejmíň průměr 3,8 skutečnost podle tankování 4,8 okresky žádná dálnice .
Obrázok užívateľa
mio
Xsamarád
Xsamarád
 
Príspevky: 1267
Registrovaný: Pon 1. Okt 2007, 19:30
Bydlisko: Plzeň-sever
Vůz: Break 1,9 TD/C4 1.6 HDI

Re: VÝKON MOTORU

Poslaťod rossi » Uto 12. Jan 2010, 18:44

Podla mojich skusenosti aj picaso 1.6hdi ukazuje o 1L mensiu spotrebu ako v reale.
rossi
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Str 23. Sep 2009, 19:05
Bydlisko: ZILINA
Vůz: xsara,2L,Hdi66kw,r.v.10/03

Re: VÝKON MOTORU

Poslaťod xmarcika » Sob 20. Feb 2010, 12:37

Když tu byla řeč o spotřebě, chtěl bych se zeptat, jestli někdo nejezdíte s Xsarou 1.9 TD po dálnici. Zajímalo by mě, jakou má spotřebu. Protože sám jezdím jenom po městě(mimo město jen sem tam) a teď v zimě jezdím asi za 7 l/100km. V létě při nějaké delší trase asi 5,5l. Zajímalo by mě, o kolik je vyšší spotřeba při rychlostech okolo 130 km/h. Nevíte někdo?:-)
xmarcika
Návštěvník
Návštěvník
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Sob 20. Feb 2010, 12:28
Bydlisko: Zlín
Vůz: Xsara 1.9 TD

Slaby vykon 1,9D

Poslaťod PEHAC11 » Pia 12. Júl 2013, 15:19

Ahojte.Mam Xsaru Brejk 1,9D r.99 udajne nabehane 175 OOO km a kopec veci pmenenych od repasovaneho cerpadla cez vyfuk,spojku ,tesnenie pod hlavou,zadna naprava vycistena sacia cast palivoveho systemu a vykon nikde este za studena dajme tomu ale ked sa zohreje a idem v kopcoch tak tragedia .Diagnostika neukazala ziadnu zavadu trysky su v perfektnom stave a tlaky udajne tiez 29.Momenntalne je auto v servise a hlada sa pricina a udajne sa nasla asi zle funkcna skrtiaca klapka a teda ze to obidu aby sa nemusela menit co je udajne cca 300 euro.CHcem sa spytat ci je to dobry napad predsa len ta klapka tam z nejakeho dovodu je.Za studena je to celkom dobre ale ako sa zahreje motor na 90 st. a som v kopcoch je to slabe.A este by som sa chcel spytat Ta vymena tesnenia pod hlavou mala svoju pricinu a sice dostal sa mi olej do chl.zmesy da sa to nejakym sposobom kvalitne vycistit?Velmi pekne dakujem za kazdu radu a odpoved.
Xsara Break 1,9D r.69
PEHAC11
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 22
Registrovaný: Sob 12. Jan 2008, 21:22
Bydlisko: BRATISLAVA
Vůz: Xsara Break 1,9D 1999

Re: VÝKON MOTORU

Poslaťod mio » Pia 12. Júl 2013, 19:06

EGR máš odpojený (zaslepené podtlakové hadičky) ??
Obrázok užívateľa
mio
Xsamarád
Xsamarád
 
Príspevky: 1267
Registrovaný: Pon 1. Okt 2007, 19:30
Bydlisko: Plzeň-sever
Vůz: Break 1,9 TD/C4 1.6 HDI

Re: VÝKON MOTORU

Poslaťod PEHAC11 » Sob 13. Júl 2013, 6:07

necituj předchozí příspěvek - odpovídej
Ano EGR mam odpojeny.
Xsara Break 1,9D r.69
PEHAC11
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 22
Registrovaný: Sob 12. Jan 2008, 21:22
Bydlisko: BRATISLAVA
Vůz: Xsara Break 1,9D 1999

Re: VÝKON MOTORU

Poslaťod mio » Sob 13. Júl 2013, 13:51

Určitě bych nechal ještě jednou zkontrolovat čerpadlo a seřídit směs.
Obrázok užívateľa
mio
Xsamarád
Xsamarád
 
Príspevky: 1267
Registrovaný: Pon 1. Okt 2007, 19:30
Bydlisko: Plzeň-sever
Vůz: Break 1,9 TD/C4 1.6 HDI

Re: VÝKON MOTORU

Poslaťod PEHAC11 » Sob 13. Júl 2013, 19:44

Ano aj ta kontrola cerpadla a zmesy bola spravena ale stale to nieje ono.Pardon za citovanie.Skusit vycistit vahu vzduchu?
Xsara Break 1,9D r.69
PEHAC11
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 22
Registrovaný: Sob 12. Jan 2008, 21:22
Bydlisko: BRATISLAVA
Vůz: Xsara Break 1,9D 1999

Re: VÝKON MOTORU

Poslaťod mio » Ned 14. Júl 2013, 12:33

Tu klapku kterou ti v servise chtějí měnit, není váha vzduchu (http://www.xsara.cz/phpbb3/viewtopic.php?f=55&t=8450&start=120) !! Je to klapka která řídí (upravuje) recyklaci spalin (přisávání výfuk. zplodin z egr ventilu zpět do sání).Pokud máš zaslepený egr . musíš zaslepit i ovládání klapky ( podtlakové hadičky).Jinak motor bude mít málo vzduchu , protože klapka bude přepínat na egr. okruh který je zaslepený a žádný vzduch do sání nepůjde.Pak motor špatně táhne a škube.Klapka prostě musí být stále otevřená!.....
Obrázok užívateľa
mio
Xsamarád
Xsamarád
 
Príspevky: 1267
Registrovaný: Pon 1. Okt 2007, 19:30
Bydlisko: Plzeň-sever
Vůz: Break 1,9 TD/C4 1.6 HDI

Ďalší

Späť na Motor - diesel

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 13 hostia

cron