BRZDY

Moderátori: Rope, baffy, viteon, Kleki, Cvrček

Re: BRZDY

Poslaťod Rob2 » Uto 25. Okt 2011, 18:20

empík: Hm, zvláštní. Já snad půjdu někde vyžebrat půjčení jiné Xsara abych zjistil, jak se věc má. Ale i moje žena, která si Xsara půjčila říká, že brzdí mizerně. Nebo jsme holt zmlsaní 8) ABS jsem zkoušel i na suchu a na pedál brzdy se fakt "musí jít", abych kola přebrzdil a ABS se aktivovalo. Žádná hitparáda... :?
Rob2
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Ned 25. Sep 2011, 19:30
Bydlisko: Nové Město na Moravě
Vůz: Xsara 1.6i 1999

Re: BRZDY

Poslaťod empík » Uto 25. Okt 2011, 19:11

Tiež som bol z toho rozladený, keď som si kúpil Xsaru, že brzdí slabšie ako Felicia, ktorú som mal predtým. O Xsarách sa vraví, že brzdy nic moc, ale teraz je to naozaj slušné. Asi by som skúsil prebrúsiť segmenty pokiaľ sú dostatočne hrubé. Pokiaľ ja mám skúsenosti s brzdami, zvykol som prečistiť kotúč šmirglom a pilníkom(hlavne hrany) dobre odmastiť, segmenty prebrúsiť, ale ak sa tam dostal nejaký maglajz do segmentov tak už nepomôže nič iné len výmena. Nie je to veľa roboty a segmenty sa dajú vymeniť aj bez demontáže tých skrutiek s tmelom.
Som rád, že ste radi, že som rád...
Obrázok užívateľa
empík
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 1719
Registrovaný: Štv 14. Apr 2011, 11:23
Bydlisko: Revúca, SR
Vůz: Citroen Xsara Break 2.0 HDI - 80kW r.2001

Re: BRZDY

Poslaťod mio » Str 26. Okt 2011, 9:36

Rob 2 :máš vzadu bubny a regulátor na zadní nápravě ??? Při výměně brzd za nové, bych určitě použil ATE destičky i kotouče (pokud možno power disc).
Obrázok užívateľa
mio
Xsamarád
Xsamarád
 
Príspevky: 1266
Registrovaný: Pon 1. Okt 2007, 19:30
Bydlisko: Plzeň-sever
Vůz: Break 1,9 TD/C4 1.6 HDI

Re: BRZDY

Poslaťod Rob2 » Str 26. Okt 2011, 16:12

mio: Auto jsem odspod nezkoumal, vzadu jsou však bubny (fuj!) :roll: Ale jak jsem psal: ABS (funkční - vyzkoušeno), kotouče i destičky vpředu prakt. nové (cca 5tis. km). Co je tam ale za výrobu nevím. Iluze o High-Tech si fakt nedělám, protože to nejsou brzdy, ale zpomalovače :? Kdyby aspoň byly ty kotouče a destičky na konci životnosti!

-- přidáno stř 26. říj 2011, 17:25 --

empík: Já bych s dovolením u Tvé formulace ...sa vraví, že brzdy nic moc... vynechal to "moc". Zbytek věty dobrý :) Upřímně: Trochu se bojím, že se do mne nějaký zarputilý "Xsarista" brzy pustí... Ale fakt jsem takový rozčarovaný z kombinací celkem slušné výbavy (vyhř. sedačky, multifunkční a stav. volant, klima, el. zrcátka s vyhř., atp...) a k tomu vzadu bubny.
Rob2
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Ned 25. Sep 2011, 19:30
Bydlisko: Nové Město na Moravě
Vůz: Xsara 1.6i 1999

Re: BRZDY

Poslaťod mio » Str 26. Okt 2011, 20:26

Jestli máš bubny, tak ten regulátor by tam mohl být.Udělej si chvilku volna :mrgreen: a ohni se pod zadek auta.Koukni se od zadního nárazníku směrem na pravé rameno.Asi 15 cm od pravého ramene ke středu vozu by měl být regulátor (vypadá jako pružina na tyčce).Jestli tam skutečně je vlez pod vůz s WD sprayem a dokonale prostříkej horní čep "klapky" regulátoru a pak rozhýbej.Musí jít lehce a zvolna, popř. řekni někomu aby silou šlapal na brzdu a pozoruj jestli se klapka na válečku (regulátoru) pohybuje.Pak vše dokonale promaž vazelínou , nebo sprayem na panty.Regulátor často zarezne a tím pádem fungují jen přední brzdy ,na zadek jde strašně málo tlaku (skoro nic).Pocitově je pedál strašně tvrdý a má krátký chod.Po rozhýbání regulátoru půjde pedál krásně lehce a měkce , při prudším brzdění je cítit jak jde zadek dolů.Auto pak brzdí jak má.
Obrázok užívateľa
mio
Xsamarád
Xsamarád
 
Príspevky: 1266
Registrovaný: Pon 1. Okt 2007, 19:30
Bydlisko: Plzeň-sever
Vůz: Break 1,9 TD/C4 1.6 HDI

Re: BRZDY

Poslaťod Rob2 » Str 26. Okt 2011, 21:15

mio: OK, díky Ti za radu. Ještě teď jsem se na to byl podívat, a je tam. Takže zítra zkusím zjistit, zda funguje, a určitě dám vědět, jestli se něco změnilo. Kéž by to stačilo... Přeji dobrou noc.

-- přidáno čtv 27. říj 2011, 15:46 --

mio: Právě jsem se nevrátil z hradu, ale vylezl z pod auta, a vše okolo omezovače chodí bez problému a volně. Píst po sešlápnutí brzdového pedálu vyjíždí a tlačí páku proti pružině. Co mne ale zaráží je, že v odlehčeném stavu auta je pružina prakt. úplně volná, tedy bez přítlaku na páku. Zlomená samozřejmě není. Tedy: Je to normální stav, či má být nastaveno určité (jaké) předpětí pružiny? Dík.
Rob2
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Ned 25. Sep 2011, 19:30
Bydlisko: Nové Město na Moravě
Vůz: Xsara 1.6i 1999

Re: BRZDY

Poslaťod Viki » Štv 27. Okt 2011, 22:25

Chceš-li mít dobré brzdy, tak bych doporučil dopředu komplet Ferodo- origo ( desky+chlaz.kotouče, ale nekupovat v Autokelly !). Od Feroda jsou brzdy obecně řečeno "jedovatější", než např. od ATE. Vzadu bych určitě přeměřil vnitřní průměr brzdových kotoučů, zda nejsou "za životností" a vyhřáté, dal bych nové čelisti, prohlédl samostavy, zda jsou funkční a dobře nastavené, píšeš, že regulátor tlaku máš funkční, takže by to po řádném odvzdušnění mělo brzdit bez problémů za předpokladu, že máš také posilovač brzd v O.k. stavu. Na čidla ABS se při čištění zapomíná, ty na sebe "namagnetují" zbytky nečistot a pak to nechodí, jak má. Vše potřebné se taky dočteš v " Jak na to " a pokud to budeš dělat, tak jen připomínám, že zakoupené nové "kovové" díly se musí dobře odmastit a brzdové segmenty tj. destičky a zadní čelisti jemným šmirglem zdrsnit . Tak ať se Ti zadaří, nakonec co bys pro ženu a Xsaru neudělal ! :driv: Zdraví Viki
Obrázok
Viki
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 69
Registrovaný: Ned 27. Dec 2009, 15:46
Bydlisko: Ruprechtická 158/12a, 46001 Liberec 1 - Staré město
Vůz: nyní Opel Astra 1,6 16v sedan

Re: BRZDY

Poslaťod Rob2 » Pia 28. Okt 2011, 8:23

Viki: Dík za doporučení sady, ale výměna celku je až poslední varianta, protože předek je nový (cca 5.000km - trochu se mi nechce přijít k popelnici a vyhodit to) a zadek nevím - nedělal jsem ani jedno. Odmastění, zdrsnění apod. provádím. No, budu pátrat dál...
Rob2
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Ned 25. Sep 2011, 19:30
Bydlisko: Nové Město na Moravě
Vůz: Xsara 1.6i 1999

Re: BRZDY

Poslaťod Rob2 » Pon 19. Mar 2012, 22:03

Konečně jsem se dostal k řešení (ne)účinku brzd. V zimě se mi do toho jednak nechtělo, jednak na sněhu účinek postačoval. Zjištění: Původní destičky značkové, kotouče slušné, nevydřené. Kotouče (zatím) ponechány, destičky vyměněny za jiné, se kterými mám celkem dobrou zkušenost (výkonnější silniční moto). Po zajetí a aktivaci destiček opakovaným velmi intenzivním brzděním (bez přehřátí!) je účinnost brzd asi o 20-30% vyšší, než byla. Již je možné na suchém asfaltu kola přebrzdit, i tak je to ale stále nedobré. V zadních brzdách jsem ještě uvnitř nebyl, ale pracují - při brzdění se bubny taktéž ohřívají. Jediné, co mne ještě napadá, je špatně pracující posilovač (přisávání do podtlaku...). Řešil to někdo? Nebo fakt Xsara nebrzdí, ale pouze zpomaluje?! Dík za info.

22.3. doplnění: Dnes jsem nechal auto zkontrolovat na válcích STK. Předek naprosto OK, zadek drobná odchylka L/P strana, ale ještě stále v normě. Dle technika brzdy nejsou špatné. Měl však pravdu v tom, že pokud jsem zvyklý na kotouče na obou nápravách a lepší auto (oboje pravda), nebudu asi zcela spokojen s brzdami v Xsara. Ještě se podívám do bubnů, ale překvapení se asi konat nebude - kontrolním otvorem jsem zjistil, že obložení patrně bude dobré (aspoň ta část, kterou jsem viděl :? ). To je stroj.... :roll:
Rob2
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Ned 25. Sep 2011, 19:30
Bydlisko: Nové Město na Moravě
Vůz: Xsara 1.6i 1999

Re: BRZDY

Poslaťod Aleš » Sob 31. Mar 2012, 12:02

Ahoj nechci zakládat nové téma. Přidám to sem. Po opakovaném brždění tvrdne brzdový pedál a nebrzdí. Diagnóza buď brzdový válec nebo vývěva nebo posilovač. V citroenu měli těsnění na vývěvu a sadu gumiček na brzdový válec. Ale není jisté, že nejsou špatné. Nevěděl by někdo jak to určit na 100%? Měnit všechny tři věci by stálo majlant. Předem díky za odpověď.
XsaraII 2.0 HDi 66KW r.v.01 hatchback modrá metalíza
Aleš
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 202
Registrovaný: Pon 6. Júl 2009, 19:20
Bydlisko: Kutná Hora
Vůz: XsaraII 2.0 HDI 66kw r.v. 2001

Re: BRZDY

Poslaťod empík » Sob 31. Mar 2012, 12:55

to Rob2:koľko je to dobré brzdy? Ja keď som porovnával napr. predné brzdy tak je tam hodnota 2,6 - 2,7. Koľko si mal ty? Pokiaľ si bol na STK aj s iným vozidlom tak vieš porovnať s autom kde si bol s brzdami spokojný. Naozaj by som rád vedel aké hodnoty dosahuje auto, ktoré dobre brzdí.
Som rád, že ste radi, že som rád...
Obrázok užívateľa
empík
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 1719
Registrovaný: Štv 14. Apr 2011, 11:23
Bydlisko: Revúca, SR
Vůz: Citroen Xsara Break 2.0 HDI - 80kW r.2001

Re: BRZDY

Poslaťod robo27 » Sob 31. Mar 2012, 17:02

Mam 2 takmer rovnaké xsary a jedna brzdí lepšie ako druhá, ale ani tá lepšia nie je žiadna sláva. Z oboma som cez STK prešiel - predné úplne v pohode zadné musel robiť na viac krát - bol tam rozdiel medzi kolesami - úplne rovnako tiež na oboch - pripisujem to vlastnosti bubnových bŕzd.

U mňa ale tá čo brzdí lepšie má posilňovač značky bosch, tá čo horšie má značky ATE - sú úplne zameniteľné - predpokladám že sú tam od výroby. Nemám ABS.
X1 1,9D rv 1998, 170000 km - vlastním od 96tkm (05/2009), myslím taká 100vka stočená, ....
X2 1,9D break rv 2001, 135000 km - nákup 05/2013 115tkm )

-------------
Ex: X1 1,9D rv 2000, 170000 km - vlastním od 138tkm (05/2008) - žiaľ v 12/2012 skončila po mnou nezavinenej havárií na vrakovisku(
robo27
Profesionál
Profesionál
 
Príspevky: 363
Registrovaný: Štv 8. Máj 2008, 17:51
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto - Slovenská republika, Valašské Meziríči - Česká republika
Vůz: X1 1,9D DW8 rv 2000, X1 1,9D XUD rv 1998

Re: BRZDY

Poslaťod Rob2 » Sob 31. Mar 2012, 17:05

empík: Moc nerozumím Tvé otázce - na válcích se měří souměrnost účinku levá/pravá strana. Na pedálu brzdy není umístěn žádný senzor tlaku, který by měřil brzdný účinek ve vztahu k síle na pedál působící. Technik tedy vychází ze subjektivního pocitu síly, kterou pedál stlačuje a účinku, který zobrazuje ukazatel (ručičky). Aspoň tedy na STK, kam jezdím. Přebrzdit kola jdou a kdyby byly brzdy asi úplně out, dozajista by mi to technik sdělil. A jak jsem již psal, jeho verdikt byl, že brzdy nejsou špatné.

Pravda je, že jsem zvyklý na brzdy z vyšší střední třídy, kde je to asi jinak... Jenom mi ten rozdíl přide dost velký.
Rob2
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Ned 25. Sep 2011, 19:30
Bydlisko: Nové Město na Moravě
Vůz: Xsara 1.6i 1999

Re: BRZDY

Poslaťod empík » Sob 31. Mar 2012, 18:07

Je pravda, že u nás technik meria brzdy aj s nejakou krabičkou, ale za tie roky čo chodím na STK viem, že čím vyššie číslo brzdnej sily tak tým kvalitnejšie brzdy. Toto som si všimol už vyše 20 rokov dozadu keď som mal problémy na STK s ručnou brzdou na Š 120 a tak sa toho aj držím. Aké boli tvoje predné brzdy?
Som rád, že ste radi, že som rád...
Obrázok užívateľa
empík
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 1719
Registrovaný: Štv 14. Apr 2011, 11:23
Bydlisko: Revúca, SR
Vůz: Citroen Xsara Break 2.0 HDI - 80kW r.2001

Re: BRZDY

Poslaťod Rob2 » Sob 31. Mar 2012, 20:11

empík: Brzdnou silou myslíš hodnotu, kterou zobrazí ručka na stupnici? To je ale pouze odpor, který kladou kola (brzdy) proti otáčejícím (poháněným) válcům. Nic to nevypovídá o síle na pedál brzdy. Pokud bude tlačit na pedál kulturista, přebrzdí kola lehce. Ale slabá slečna? Na STK jde zejména o souměrnost, tzn. zákryt ručiček ukazatele. Na pedál žádný senzor technik nedává!
U mne předek naprosto OK (psal jsem), ručičky 100% v zákrytu. Zadek bubny (nesnáším, a vím proč!!!) a levá strana horší, ale stále v normě. Omezovač funguje - byl jsem i pod autem (fuj, nemusím!!!).
A opakuji: Kotouče OK, destičky nové (lepší), které mám vyzkoušené (i na moto, které celkem i jede :) ), do bubnů jsem zatím nešel, ale zde nevidím nějakou možnost zásadního zlepšení. Na STK zadek brzdil - sednul si při brzdění (hloupá náprava s vlečenými rameny) + hodnota ukázaná ručičkami.
Rob2
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Ned 25. Sep 2011, 19:30
Bydlisko: Nové Město na Moravě
Vůz: Xsara 1.6i 1999

PredchádzajúciĎalší

Späť na Podvozek

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia