Výdrľ ľiarovky H7

Moderátori: Rope, baffy, viteon, Kleki, Cvrček

H7

Poslaťod celam » Štv 22. Feb 2007, 16:26

Já mám sice v autě H4 a ve druhém H1, ale někde jsem četl něco v tomto smyslu:
žárovka je konstruovaná na 12 V, při tomto napětí má životnost X hodin
při napětí 14,2 V má životnost Y hodin.
Tento problém je i u Fábií - majitelé si stěžují stejně.
A tak nějaký Jožo Koumes vymyslel předřadný odpor, který se dokonce na internetu nabízel, ale adresu už nemám.
Jen se tam uvádělo, že žárovky měly až 3 x větší životnost a co se týče svitivosti to nemělo výrazný vliv.
Je to logické, protože pro výkon platí: P=UxI
Kde U je napětí, I proud - z toho vychází, že při 14,2 V je tam skoro o 20% větší příkon.
Nechci z toho tady dělat fyziku, ale z Ohmova zákona a výše uvedeného vzorce se dá velikost odporu spočítat, když jmenovitý výkon žárovky je 55 W.
Žádnou hodnotu neuvádím úmyslně, aby jste mě nekamenovali. napřed bych si to vyzkoušel sám a pak dal hodnotu.
Určitě se tu najde fundovaný elektrikář, který vše vyzkouší a přepočítá.

Druhou cestou by bylo u novějších aut zavést svícení s 80% výkonu ve dne a v noci na základě fotodiody přepnout na 100% výkonu. Bylo by to komplikované a od výrobců to asi nemůžeme chtít. Výrobci žárovek jsou rádi, že to praská, mají zajištěn odbyt a za jiné ceny než dodávají do prvovýbavy auta - tam bude stát žárovka třeba i 30% ceny za kterou ji potom musíme kupovat my a to je to hlavní "mazivo" pro výrobce žárovek. U pneumatik je to stejné na první sadě k výrobci se jede téměř bez zisku, ale nám to pak omakují, že ten zisk doženou...

Byl tu dotaz jestli něco takového existuje - proto dávám jak jsem koupil, možná, že tu internetovou stránku někdo najdete, já už ji nenašel...

:oops: :wink:
celam
celam
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 86
Registrovaný: Pia 21. Apr 2006, 8:48
Bydlisko: Hostětín 5, 687 71 Bojkovice

Re: H7

Poslaťod petr_xs » Štv 22. Feb 2007, 19:27

celam píše:Byl tu dotaz jestli něco takového existuje - proto dávám jak jsem koupil, možná, že tu internetovou stránku někdo najdete, já už ji nenašel...
:oops: :wink:

http://www.autoelektrika.cz/zarovky/ziv ... arovek.php
nebo diodu na asi 10A....
petr_xs
Profesionál
Profesionál
 
Príspevky: 474
Registrovaný: Pon 29. Máj 2006, 7:46
Bydlisko: oKutna Hora
Vůz: X II 1.6 2003

Poslaťod CHiP » Štv 22. Feb 2007, 22:22

Až tam budete někdo cpát ty odpory, tak si taky spočítejte, jaký výkon se v nich bude "propalovat", aby vám hned po zapnutí světel neshořeli a nepřestalo to svítit :D

U světel s H4 mě přijde jako nejlepší řešení pro svícení přes den zapojit vlákna od dálkových světel (opravdu dálkových) do série. Na každém je poloviční napětí.
Díky tomu se ze svýší nesmírně její životnost, protože pravidelně praská vlákno od potkávaček, zadalší auto je ve dne díky tomu lépe vidět, světlo nejde přímo do země před auto, ale všude, jako od dálkových. Ovšem díky tomu, že to jede na poloviční napětí, tak to neoslňuje. Už jsem to viděl v praxi. A fakt parádní. Akorát v noci je od toho prd vidět, ale to se přepne na normální svícení :idea: :D
Tohle by šlo asi i na potkávací H7, dát je do série, ale to jsem ještě neviděl, ty H4 ano :)
Obrázok užívateľa
CHiP
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 1119
Registrovaný: Štv 9. Mar 2006, 17:48

Predchádzajúci

Späť na Elektrika

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 24 hostia