ventilator kurenia ide iba na max

Moderátori: Rope, baffy, viteon, Kleki, Cvrček

Poslaťod Mates » Sob 21. Jún 2008, 17:48

Tak koukam ze s ventilaci tady ma problem dost lidi ale nikdo stejnej jako ja.Me ventilace jede furt na 4 ale i kdyz ji vypnu nebo dam na jakejkoliv stuen furt je proste na plno nenapadanekoho neco?Bylo mi receny ze vnitrni ridici jednotka ale hledam nejake jine reseni myslim ze ta nebude nejlevsi
Mates
Návštěvník
Návštěvník
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Str 28. Máj 2008, 16:33

Poslaťod divizion » Sob 21. Jún 2008, 18:48

kdyby jsi si to poradne precetl tak vis co to dela a proc.A jak to zpravit.
xsara II 1,6 16V r.v01
Obrázok užívateľa
divizion
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 514
Registrovaný: Pia 20. Apr 2007, 16:17
Bydlisko: Olomoucko

Poslaťod B@RT » Sob 21. Jún 2008, 19:22

ano máą to co vąichni, takľe vyměníą jednu součástku a bude to OK....
Sbírka modelů Citroën
Obrázok užívateľa
B@RT
Profesionál
Profesionál
 
Príspevky: 681
Registrovaný: Ned 8. Apr 2007, 9:14
Bydlisko: Lomnice n. Pop.
Vůz: Xsara 2,0 HDi 66Kw 2001, 2CV Kachna

Re: ventilator kurenia ide iba na max

Poslaťod marjon » Štv 16. Okt 2008, 10:02

Pridamam sa ku vsetkym ktory mali alebo maju problem z vnutornym ventilatorom . V skratke popisem svoj problem:
Xsaru I 1,9 D s manualnou klimou som kupil pred viac ako troma rokmi. Uz vtedy som si vsimol ze ventilator v polohe 1 a 2 ako keby vobec nefungoval,naviac v tychto dvoch polohach dochadzalo k cudnemu piskaniu niekde v miestach v pristrojovej doske nad nohami spolujazdca. Ventilator fungoval a fukal len v polohe 3 a 4. Nevenoval som uvedenemu ziadnu velku pozornost. Ked som chcel v zime auto vykurit musel som jednoducho zapnut polohu 3 alebo 4. To iste plati s klimou v lete. Akurat som si pocas vlhkych a hmlistych dni vsimol ze sa mi nejako zahmlievaju bocne skla na oknach. Mylslel som si ze to piskanie ventilatora suvisi v nejakou oskou,pripadne loziskom,ktore bude stacit namazat alebo presteknut WD-ckom. Az teraz ked som objavil toto forum a zacal citat vase prispevky,zistil som ze je strasne vela problemou a mensich poruch na xsare ktore maju viaceri uzivatelia xsary.
Precital som si tu prispevok o vymene peloveho /vnutorneho / filtra. Na mojom vozidle som ani nevedel ze taky filter existuje. Minuly tyzden som sa teda pustil podla navodu na tejto stranke k jeho pozretiu. Po jeho najdeni a uvolneni som zostal v uzase.....tolko bordelu,spiny som este na jednom mieste nevidel. Ten filter bol totalne cierny,medzi jeho rebrami bolo tolko bordelu,ze vzduch cez neho nemohol prirodzene prudit. Tak som ten filter povysaval,vycistil som priestor kde je zasunuty a hned som si objednal novy. Zistil som ze ventilator po vycisteni filtra ide lepsie,ale piskanie v polohe 1 a 2 neprestalo len sa stalo nie tak casto pocutelnym a v polohe 3 a 4 prudil vzduch vacsou intenzitou. Vcera som si bol vyzvihnut objednany filter a hned som ho aj vymenil.
Co som zistil...?
Ventilator zrazu funguje len v polohe 4 ale o to z vacsou intenzitou ako som bol doteraz zvyknuty. Poloha 1,2 a 3 su nefuncne.
Docital som sa ze tento problem maju viaceri.Len som presne nepochopil, v com je problem a ako ho odstranit. Niekto pise ze je problem v tepelnej poistke,dalsi ze v tranzistore,dalsi ze v odpore.....
Ak niekto vie ako na to,poprosim o nejaky uceleny postup na opravu uvedeneho problemu.
Este by som sa rad opytal..ako je mozne demontovat odkladaciu strinku.Pokusal som sa o to uz pri hladani problemu s piskajucim ventilatorom,ale neuspesne.Odsroboval som vsetky viditelne sroby,ale skrinku este nieco drzalo.
Dakujem pekne
marjon
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 148
Registrovaný: Pon 29. Sep 2008, 14:23
Bydlisko: Diakovce
Vůz: Citroen Xsara Break 2,O HDi 80kW

Re: ventilator kurenia ide iba na max

Poslaťod divizion » Pia 17. Okt 2008, 6:23

V kastlu je myslim 6 sroubku tri navrchu tri dole schovany po kobereckem.
xsara II 1,6 16V r.v01
Obrázok užívateľa
divizion
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 514
Registrovaný: Pia 20. Apr 2007, 16:17
Bydlisko: Olomoucko

Re: ventilator kurenia ide iba na max

Poslaťod zabo » Sob 10. Jan 2009, 15:07

Mam tiež problem s ventilatorom. Mam tu automaticku regulaciu a ako tu uz bolo pisane vymenil som na tom riadiacom module tie tranzistory za tie BDX66C. Pred vymenou mi ventilator siel furt na plne otacky a nedal sa regulovat ani vypnut. Teraz po vymene ide tiez len naplno ale nie stale. Ide iba chvilu a potom sa vypne po dalsej chvilke sa opat zopne a je pocut take cvaknutie ako ked zopne nejake relatko. Ak niekto viete co s tym poradte prosim. Dik
zabo
Návštěvník
Návštěvník
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Ned 28. Dec 2008, 11:59
Vůz: Xsara break 2,0HDi Excluzivní 2001

Re: ventilator kurenia ide iba na max

Poslaťod divizion » Ned 11. Jan 2009, 0:30

nepripajel jsi to spatne,myslim ti ze jsi to pajkou dlouho neprohrival?To se mi taky stalo,hral jsem si stim tak dlouho,že jsem nic nespravil. :) Tak jsem potom koupil ty tranzistory od motoroly,a ty frčí do dnes.Jsou sice nadimenzovany ale co už.
xsara II 1,6 16V r.v01
Obrázok užívateľa
divizion
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 514
Registrovaný: Pia 20. Apr 2007, 16:17
Bydlisko: Olomoucko

Re: ventilator kurenia ide iba na max

Poslaťod Marek » Ned 11. Jan 2009, 21:14

To zabo:

Jestli tam něco cvaká, vypadá to na bimetalovou teplotní pojistku - termostat, která hlídá teplotu vinutí motoru nebo chladiče, problém může být v tranzistorech, popř. v jiných součástkách řízení otáček, zejména, pokud je řízení otáček ventilátoru pulzní. Sám jsem zatím ventilátor nerozebíral, tak nevím, co tam přesně je. Pokud jsi tranzistory nahrazoval, nemohl jsi přehodit jejich vývody?

Co se týče dimenzování tranzistorů, pokud pracují ve spínacím režimu (pulzní řízení), není možné podle běžně udávaných katalogových údajů v obchodních katalozích usuzovat na vhodnost náhrady, záleží také např. na mezním kmitočtu, saturačním napětí, které se běžně neudává.
Xsara Break 1.8 66kW LPG
Marek
Xsamarád
Xsamarád
 
Príspevky: 822
Registrovaný: Uto 25. Okt 2005, 11:49
Bydlisko: Plzeň
Vůz: X1 Break, 1.8 8V LPG,r.v.1999

Re: ventilator kurenia ide iba na max

Poslaťod zabo » Pon 12. Jan 2009, 11:26

To Marek
tie tranzistory som menil áno ale tými kontaktami som si istý že som ich neprehodil ono to totž ani nejde pretože nie sú v strede toho tranzistora ale sú vyosené. Ten ventilátor ide stále naplno ale dá sa vypnúť a ked ho vypnem nezapne sa hned ale až ked tam ničo zopne to je to cvaknutie. Pokial ho nevypnem beží stále naplno. Dal som tam tie BDX66C ale skusim ešte tie od motoroly.
zabo
Návštěvník
Návštěvník
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Ned 28. Dec 2008, 11:59
Vůz: Xsara break 2,0HDi Excluzivní 2001

Re: ventilator kurenia ide iba na max

Poslaťod zabo » Pon 12. Jan 2009, 14:28

Tak som tam dnes namiesto tých BDX66C dal tie motoroly a čuduj sa svete obrat o 180 stupňov. Všetko fičí ako má.Takže tie motoroly asi nie sú až tak predimenzované.Čuz bus
zabo
Návštěvník
Návštěvník
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Ned 28. Dec 2008, 11:59
Vůz: Xsara break 2,0HDi Excluzivní 2001

Re: ventilator kurenia ide iba na max

Poslaťod Beru » Uto 3. Feb 2009, 15:26

S radostí jsem přečetl návod na odstranění problému s ventilátorem,vše proběhlo překvapivě hladce , ale náhrada MJ11033 nefufuguje! S kolegou jsme dumali co tam máme špatně ale v podstatě nanic jsme nepřišli.Prostě větrák nešel vůbec. Nakonec jsme tam dali zpátky ty původní tranzistory a větrák jde zase naplno ale jde .Tak kde je chyba? :cry:
Beru
Návštěvník
Návštěvník
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Pon 26. Jan 2009, 11:09

Re: ventilator kurenia ide iba na max

Poslaťod divizion » Uto 3. Feb 2009, 18:27

tak mozna byli spatne uz kdyz jste je koupili?Nebo jste je spalili.
xsara II 1,6 16V r.v01
Obrázok užívateľa
divizion
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 514
Registrovaný: Pia 20. Apr 2007, 16:17
Bydlisko: Olomoucko

Re: ventilator kurenia ide iba na max

Poslaťod Marek » Uto 3. Feb 2009, 21:02

Beru, běží ventilátor naplno pořád, nebo se dá regulačním knoflíkem vypnout? Viděl bych to tak, že ty staré jsou proražené - vedou pořád bez ohledu na jejich řízení a po montáži nových se nic neděje, protože nefunguje jejich řízení - tranzistory se neotevírají. Nebo řízení funguje, ale tranzistory se neotevřou, protože jde o nevhodnou náhradu, to nemohu posoudit.
Tranzistory se obvykle prorazí, že by se přerušily není běžné.
Xsara Break 1.8 66kW LPG
Marek
Xsamarád
Xsamarád
 
Príspevky: 822
Registrovaný: Uto 25. Okt 2005, 11:49
Bydlisko: Plzeň
Vůz: X1 Break, 1.8 8V LPG,r.v.1999

Re: ventilator kurenia ide iba na max

Poslaťod Beru » Str 4. Feb 2009, 8:23

No ventilátor jede naplno bez ohledu na regulaci ,nereaguje ani na vypnutí ,ale mate mě rozdílnost hodnot na dvou nových tranzistorech : jeden má označení MJ11033 BM0432 a druhý MJ11033G BM0711. Volal jsem do Gesu ,ale prý to nevadí ten s tím géčkem je nějaká bezoolovnatá varianta nebo co tak nevím.Díky za každou radu
Beru
Návštěvník
Návštěvník
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Pon 26. Jan 2009, 11:09

Re: ventilator kurenia ide iba na max

Poslaťod Beru » Str 18. Mar 2009, 20:56

tak si konečně můžu sám i odpovědět :wink: Po nekonečném laborování a asi 158x vyndaném ventilátoru jsem dnes KONEČNĚ zprovoznil ventilátor ! Vše v podstatě bylo ok i tranzistory ale při pájení jsem asi poškodil cestu na plošném spoji na což nikdo z okolí nepřišel .tak jsem to propájel a HURáá! chybami se člověk učí ale 2 mněsíce s naplno běžícím větrákem stačilo :?
Beru
Návštěvník
Návštěvník
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Pon 26. Jan 2009, 11:09

PredchádzajúciĎalší

Späť na Elektrika

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia