Přetočená ručička otáčkoměru

Moderátori: Rope, baffy, viteon, Kleki, Cvrček

Re: Přetočená ručička otáčkoměru

Poslaťod jaydee_peta » Ned 26. Júl 2009, 11:30

takže kalibrování se provádí přetáčením ručičky přes doraz a musí se při tom ohnout... supr :D ale povedlo se :)
Už jen 1x Xsaruška 1.8i Red Flower
Peugeot 307 2.0i 16V Black Power:-)
Obrázok ... holku moji modrou už dráždí někdo jiný...
Obrázok užívateľa
jaydee_peta
Profesionál
Profesionál
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Uto 13. Nov 2007, 8:09
Bydlisko: Jablonec nad Nisou
Vůz: Xsara 1.8i

Re: Přetočená ručička otáčkoměru

Poslaťod Roman4 » Štv 1. Okt 2009, 22:02

Přidám svojí zkušenost s s návratem přetočené rafiky tachometru (po výměně baterky), byla přetočená o 360 stupňů a narážela zprava na kolík základní polohy.
Vrátil jsem jí s pomocí asi 20 spojených magnetů vykuchaných ze zajišťovačů dveří v nábytku :-). Připadalo mi to jako by byla zacuchaná vlásenková spirálová pružina která vrací rafiku do základní polohy. Pomocí magnetu jsem s ní nejdřív pohnul jen asi o 20 stupňů a vrátila se sama do prava na kolík základní polohy. Potom podobně jsem s ní otočil asi o 40, 60 a 80 stupňů, až se sama vrátila do leva na základový kolík. Trvalo to asi dvě minuty.
Slabší magnet to nezvládnul, musí být trochu silnější. NIc se magnetem v přístrojovce nepoškodilo, už si nepamatuju jestli jsem měl zapnutý nebo vypnutý zapalování.
Stejně ale budu tachometr rozebírat, ukazuje mi o 6-7 km míň, mohlo by mě to vyjít draho :-(
Roman4
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 45
Registrovaný: Štv 1. Okt 2009, 21:11
Bydlisko: Ústí nad Labem
Vůz: Xsara 1 hatchback, 1999, 1.4 benzin, man.klimatizace, ABS

Re: Přetočená ručička otáčkoměru

Poslaťod Roman4 » Ned 4. Okt 2009, 9:10

Po vlastní zkušenosti s kalibrací tachometru poopravím svůj předchozí příspěvek.
Rafika tachometru (i otáčkoměru) není ovládaná pružinou. Po vymontování přístrojového panelu z auta se rafiky zastavují v jakékoli poloze. Vypadá to, že rafika je ovládaná natáčivým zdrojem magnetického pole, které se aktivuje zapnutím zapalování. Tomu ostatně odpovídá i možnost po přetočení vrátit rafiku zpátky pomocí magnetu - při vypnutým zapalování.
Proto je podle předchozích příspěvků možno vratit rafiku zpátky vytočením motoru do vysokých otáček u otáčkoměru, nebo jízdou vysokou rychlostí u tachometru. Rafika s kouskem kovu potom "přiskočí" k více natočenýmu zdroji mag.pole.
No, po pátý jízdě kolem radaru už tachometr ukazuje přesně.
Díky všem za předchozí příspěvky
Roman4
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 45
Registrovaný: Štv 1. Okt 2009, 21:11
Bydlisko: Ústí nad Labem
Vůz: Xsara 1 hatchback, 1999, 1.4 benzin, man.klimatizace, ABS

Re: Přetočená ručička otáčkoměru

Poslaťod johnmax » Str 21. Okt 2009, 8:35

Zdravím,chtěl bych všem poděkovat za příspěvky k tomuto tématu. Už vloni přesně touto dobou se mi ručička tachometru dostávala na druhou stranu. Samozřejmě při startování. Takže mi nezbývalo než rozdělat palubku a vrátit ručičku zpět. Musím se přiznat že jsem to dělal přesně čtyřikrát. A jelikož se blíží zima a má šestiletá baterka bude pomalu končit,stalo se co se stát mělo. Ručička tachometru i otáčkoměru na druhé straně !!! Představa že budu muset rozdělávat palubku mě vytočila do ruda. Naštěstí je tu internet a rady kolegů Xsárkařů. Pvní přišlo na řadu vytočení motoru do cca 6000 otáček a ejhle ručička otáčkoměru je zpět. Fantazie. Další rada byla odpojit baterii při zapnutém klíčku. Ručička tachometru je zpět,ale ručička otáčkoměru je zase zpátky na druhé straně. Takže ještě jednou odpojit baterku a ručičky jsou každá na druhé straně než byla. Funguje to !!! Takže jsem ještě jednou odpojil baterii,abych měl tachometr správně,nastartovat,vytočit motor do vysokých otáček a je to. Obě ručičky jsou tam kde mají být !!! Paráda !!! Díky všem za rady ..... :jup:
Citroen Xsara 1.8i Ocean 1999
johnmax
Návštěvník
Návštěvník
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Str 21. Okt 2009, 8:24
Vůz: Citroen Xsara 1.8i Ocean 1999

Re: Přetočená ručička otáčkoměru

Poslaťod Jarda Kadlec » Štv 22. Okt 2009, 20:09

Mně pomohlo vytahnutí hlavní pojistky a ručičky se vrátili zpět.Ani nevim proč se mi přetočily,baterkou to nebylo ta je ok.
XSARA BREAK 1,8i r.v.1998 na podložkách světle zelená metla
Jarda Kadlec
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 164
Registrovaný: Pia 8. Máj 2009, 9:58
Bydlisko: Planá u Mar.Lázní
Vůz: Xsara Break 1,8i 1998

Re: Přetočená ručička otáčkoměru

Poslaťod Skails » Pia 16. Júl 2010, 17:54

Já mám podobný problém až na to, že mě se ručičky techometru a teploty motoru přetočí a nevrátí se zpět až při jízdě :roll: je to dost nepříjemné když mám dodržovat 50 a nevím kolik jedu :chrum: :twisted: prosím o radu co s tím, díky
Obrázok užívateľa
Skails
Návštěvník
Návštěvník
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010, 19:33
Bydlisko: Odry
Vůz: Ciroen Xsara 1.8 benzín 1998

Re: Přetočená ručička otáčkoměru

Poslaťod zozo » Ned 5. Feb 2012, 13:20

zdravim ja mam baterku ani ne rok starou takze baterkou to nejni urcite.zajimavy je to ze sem vcera vecer prijel a raficka byla normalne tam kde ma byt a rano vylitla na druhou stranu.myslim si nejake vytaceni do omezovace nejni dobrej napad a prendavani raficky uz vubec ne :( nemuze byt baterka spatna kdyz rano pri mrazech na prvni cvaknuti chytne.jen mne zajima proc a co to spusoby ze se to deje?vy te to nekdo?
zozo
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 109
Registrovaný: Štv 10. Mar 2011, 20:06
Bydlisko: PUVODEM KAMENICE NAD LIPOU TJ.NA VYSOCINE A JINAK UZ 5LET CESKE BUDEJOVICE
Vůz: citroen xsara 1,9td r.v.1998

Re: Přetočená ručička otáčkoměru

Poslaťod viteon » Ned 5. Feb 2012, 16:53

i rok stará baterka může blbnout, v jakém stavu máš kontakty na baterce?
Obrázok užívateľa
viteon
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 3765
Registrovaný: Pia 15. Júl 2005, 8:46
Bydlisko: BRNO, 209km od Dolní Lutyně
Vůz: (A-C4 1,6ka) + (V-C-HR 1,2ka)

Re: Přetočená ručička otáčkoměru

Poslaťod zozo » Ned 5. Feb 2012, 22:23

ty jsou dobre nu ja sem si rekl ze prendam jen merak rychlosti z jineho auta a uvidim jestli to pujde
zozo
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 109
Registrovaný: Štv 10. Mar 2011, 20:06
Bydlisko: PUVODEM KAMENICE NAD LIPOU TJ.NA VYSOCINE A JINAK UZ 5LET CESKE BUDEJOVICE
Vůz: citroen xsara 1,9td r.v.1998

Re: Přetočená ručička otáčkoměru

Poslaťod jandy » Pon 6. Feb 2012, 20:37

Když nechceš vytáčet motor a chceš za každou cenu rozdělávat celou palubku, tak by mělo stačit tu rafičku jenom přetočit na druhou stranu prstem. (za předpokladu, že neni pootočená na tom "čepu" a je jenom seklá z druhý strany toho "kolíčku") V opačným případě tě přendavání rafičky nemine. Dělalo to tady už spousta lidí, včetně mě. Taky jsem z toho měl strach, ale je to úplně v pohodě.
Jinak tohle se děje vždycky, když je v síti nízký napětí, takže viz, to co psali už v příspěvkách nademnou.
Obrázok užívateľa
jandy
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 427
Registrovaný: Štv 13. Nov 2008, 20:31
Bydlisko: Týn nad Vltavou ale vetšinu času se pohybuji v Hrotovicích
Vůz: Peugeot 407SW, 2.0HDi 100 kW; Citroen Xsara kombi, 2,0 HDi, 1999 (u Minimaxe)

Re: Přetočená ručička otáčkoměru

Poslaťod zozo » Uto 14. Feb 2012, 13:06

tak sem nic nemusel predelavta a ani pretacet.proste sem jen tu raficku spatky preklepal tam kde ma byt.poklepaval jsem na vyndane budiky a ona se sema vratila spatky tam kde mnela byt
zozo
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 109
Registrovaný: Štv 10. Mar 2011, 20:06
Bydlisko: PUVODEM KAMENICE NAD LIPOU TJ.NA VYSOCINE A JINAK UZ 5LET CESKE BUDEJOVICE
Vůz: citroen xsara 1,9td r.v.1998

Re: Přetočená ručička otáčkoměru

Poslaťod Hozy » Ned 15. Júl 2012, 16:15

Zdravím, co jsem četl mám asi podobný problém. Zkoušel jsem zapojovat muziku a pak jsem vytáhl jednu pojistku a otáčkoměr se protočil na konec a když nastartuju tak se jen zasekne za tu pacičku co je u nuly....a nesvítějí mi budíky...pojistky to nejsou...a nevím si rady....tak jestli by někdo věděl nějakou radu jak na to. Děkuji
Hozy
Návštěvník
Návštěvník
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Ned 15. Júl 2012, 15:58
Bydlisko: Mělník
Vůz: Xsara 1.9 TD

Re: Přetočená ručička otáčkoměru

Poslaťod Kvido » Str 18. Júl 2012, 17:46

Já to přetočil tou pojistkou pro přístrojovku. Když jsem jí potom zasunul,rafička se zreferovala sama,ale když se mi to stalo podruhé už se nezreferovala,tak jsem tu pojistku přiváděl ke kontaktům do elektrického oblouku a viděl jsem jak rafička má snahu se vrátit,stačilo tak 3x lupnout a byla zpět. No chtělo by to vyměnit přístrojovku... :?
Hyundai i30 combi 1.4 T-GDI 2019
Obrázok užívateľa
Kvido
Čestný člen
Čestný člen
 
Príspevky: 1463
Registrovaný: Uto 25. Mar 2008, 19:19
Bydlisko: Frýdek-Místek
Vůz: Hyundai i30 combi, 1.4 T-GDi,2019

Re: Přetočená ručička otáčkoměru

Poslaťod pavel.troj » Str 1. Aug 2012, 13:58

Taky se přidám se zkušeností.Za 8 let, co auto mám, se to stalo jednou - slabá baterka.
Rozebral jsem přístrojovku, vyndal plexi a ručičku vrátil - ručička tachometru byla za dorazem, takže proti směru hodinových ručiček přetočit.
Doraz nepřeskočí, při startování vylítla na max rychlost a pak zůstala za rohem. Druhý den, ještě než jsem baterku stihnul vyměnit přeskočila znovu.
Tak jsem byl dost nas.. že to budu rozebírat znovu, ale na dálnici při rychlosti nad 150km se ručička vrátila a funguje ok. Jinak tachometr jsem kalibrovat nemusel, ručičku jsem nesundával, dle GPS se to nehnulo, a už to v životě kvůli této závadě palubku nerozebírám.
Za slabou baterku mohlo nové rádio - odběr ve vypnutém stavu při nasazeném panelu 800mA, při sundaném Ok.
X1 Break 1,6 - rodinný vůz, zvláštní znamení - 3 autosedačky, střešní nosič, závěs, a v kufru většinou kočárek pro dvojčata.
pavel.troj
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Ned 17. Feb 2008, 9:26
Bydlisko: Praha západ
Vůz: Xsara Break 1,6 65KW 1998

Re: Přetočená ručička otáčkoměru

Poslaťod maco66612 » Sob 30. Apr 2016, 11:24

Ahojte,
ja som mal rovnaký problém, pretočené budíky. Osvedčilo sa odpojenie a zapojenie batérie.
Avšak, teraz mám iný problém, ručička rýchlomeru neukazuje vôbec. Na odpojenie a zapojenie batérie reaguje, pretočí ju, potom ju aj vráti naspäť, ale vôbec nereaguje na rýchlosť, ani počítalo kilometrov nepribúda.
Neviete mi poradiť čo by s tým mohlo byť a čo stým spraviť?
Ostatné ukazatele fungujú.

Ďakujem za radu
Xsara VTS 1.8 16V, r.v. 12/99 :)
maco66612
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 98
Registrovaný: Uto 29. Sep 2009, 18:28
Bydlisko: Slovensko = Trnava
Vůz: Xsara 3 dv. 1.8 16V VTS, r.v. 99 (december)

PredchádzajúciĎalší

Späť na Exterier & Interiér

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia