CELOROČNÍ GUMY

Moderátori: Rope, baffy, viteon, Kleki, Cvrček

CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod šíma » Uto 1. Dec 2009, 19:14

Vím, že je to jenom dvakrát do roka, ale stejně mě děsně prudí přezouvání gum, sledovat kalendář, předpověď a počasí, nejdřív se objednat (stejný nápad samozřejmě mělo v tu chvíli dalších 10 000 lidí), pak řešit, jestli tam čekat (zažil jsem výměnu - jedny disky, dvoje gumy - ve dvou lidech za 15 minut, ale taky po objednání na konkrétní ranní hodinu ve značkové servisu informaci že to bude až odpoledne), nebo tam auto nechat, mít celoročně čtyři gumy kde uskladnit atd., atd.
Vývoj pokročil a v nabídce je celkem slušný výběr celoročních gum za normální ceny cca 900 - 2000 Kč/ks a např. na WWW.PNEUSHOP.CZ jsou gumy testovány asi v osmi parametrech a dá se, alespoň opticky, skutečně vybrat. Jen jsem nezjišťoval, jak je to s ve vztahu k DZ stanovující povinnost mít v určitém úseku zimní gumy, ale vzhledem k tomu, že celoročky vypadají spíš jako zimní, je problém z tohoto titulu IMHO hypotetický. Mě osobně by se tedy móóóc ulevilo. Co vy na to..?
Xsarinka Brejček 1,9 TD stříbrná. Montovaná v únoru 1999 a v dubnu stejného roku začala polykat kilometry v Italském Rimini. V roce 2009 zavlečena do ČR, kde se jí posléze ujal jeden dobrý člověk.
šíma
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 110
Registrovaný: Pon 26. Okt 2009, 19:53
Bydlisko: Praha
Vůz: Xsarinka Brejček 1,9 TD montovaná 2/99

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod Sleemak » Uto 1. Dec 2009, 19:35

Dneska už je přece jen průmyslový pokrok jinší než před 10 lety, ale nevím, jestli guma za 900,- bude mít dobré vlastnosti ve všech podmínkách, přece jen je to nejen o vzorku, ale taky dosti o směsi pneu. Ikdyž jsou někteří lidi schopni jezdit celoročně zimáky, tak to nebude asi zas takový problém mít uni. Taky záleží na tom jak honíš auto a jak moc jezdíš. Já budu každopádně pořád jezdit dvě sady. Zima plechy léto alu 8)
1.8i 66kW Break rv.98 červená s bílou nálepkou "FR" (freeride.cz) na zadku a bílýma zástěrkama

Obrázok
vysněný stroj Specialized SX Trail II
Obrázok užívateľa
Sleemak
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 816
Registrovaný: Uto 25. Aug 2009, 20:28
Bydlisko: Kopřivnice
Vůz: Xsara 1.8i 66kW Break 98

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod šíma » Uto 1. Dec 2009, 21:11

To je samozřejmě taky ideální varianta a ani nemusíš do servisu. Doma bych 4 kola neuskladnil, ale při troše přemýšlení bych je jistě brzy umístil (u rodičů, u kamaráda apod.). Ale pořád nejjednodušší je jezdit jedny gumy na jedněch discích, zvlášť když se jedná o běžné ježdění do práce, za zábavou, sportem, na chalupu apod.
Xsarinka Brejček 1,9 TD stříbrná. Montovaná v únoru 1999 a v dubnu stejného roku začala polykat kilometry v Italském Rimini. V roce 2009 zavlečena do ČR, kde se jí posléze ujal jeden dobrý člověk.
šíma
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 110
Registrovaný: Pon 26. Okt 2009, 19:53
Bydlisko: Praha
Vůz: Xsarinka Brejček 1,9 TD montovaná 2/99

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod Hrnča » Str 2. Dec 2009, 8:24

Záleží co od toho budeš čekat. Pokud budeš chtít perfektní přilnavost v létě za vysokých rychlostí, tak ti to celoročka nemusí nabídnout. To platí i o tuhé zimě. Prostě já to osobně vidím jako takovou pneu s plno kompromisy...
Xsara 1 2.0HDi 66kW/90HP r.v. 1999-leden 2009
Peugeot 307SW 1.6 16V 80kW/110HP r.v. 2002

Obrázok
Obrázok užívateľa
Hrnča
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 2703
Registrovaný: Uto 25. Sep 2007, 16:54
Bydlisko: Tři borovice od kamaráda Pikasáka. Tedy kousek od Mladé Boleslavi.
Vůz: Peugeot 307SW 1.6 16V 80kW/110HP r.v. 2002

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod Hubi » Str 2. Dec 2009, 9:07

Já osobně jsem celoroční gumy nikdy neměl, a když jsem tak slyšel od lidí, co je měli, ani je nikdy mít nebudu. Slíchávám toto: Letní guma je v zimě na h......, zimní je v létě na h....., celoroční je na h..... pořád. :D
Obrázok
Citroën Xsara II break, 1.6 16V EXCLUZIVE, r.v. 2001
Peugeot 807, 2.0 HDI 100kW, EXCLUZIVE, r.v. 2007

Citroën Xsara II liftback, 1.6 16V CHRONO, r.v. 2003 - stále u našeho domu, pane říká tatíkovi
Obrázok užívateľa
Hubi
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 1481
Registrovaný: Uto 3. Feb 2009, 16:08
Bydlisko: Benešov nad Ploučnicí
Vůz: Xsara II break, 1.6 16V EXCLUZIVE, rv. 2001

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod Kvido » Str 2. Dec 2009, 10:58

Souhlasím s ostatními,osobně si myslím,že celoroční guma by mohla mít opodstatnění třeba v Anglii nebo v zemích kde nejsou vedra a pomalu neznají ani sníh,prostě kde je celoročně tak akorát. Otázkou je,zda celoroční guma má označení jako zimní,jelikož místa kde je značka s vločkou přibývají a musí tam být zimní pneu,nevím zda by to policisty přesvědčilo,jinak za to dávají 2 litry flajstr. Ale možná celoročka na sněhu než-li letní slicky na sněhu.
Hyundai i30 combi 1.4 T-GDI 2019
Obrázok užívateľa
Kvido
Čestný člen
Čestný člen
 
Príspevky: 1463
Registrovaný: Uto 25. Mar 2008, 19:19
Bydlisko: Frýdek-Místek
Vůz: Hyundai i30 combi, 1.4 T-GDi,2019

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod Sleemak » Str 2. Dec 2009, 23:34

Tak tak, eivdentně máme všichni stejný názor na tento druh pneu, když si shrneš odpovědi všech co ti přispějí tak myslím že nejlépší rozhodnutí bude najít místo kam ty gumy šoupnout. Já je mám taky u dědy v garáži unás v paneláku bych si s tím mohl leda tak podložit postel 8), ve sklepě má pneu mámin fanouš. Jak tady bylo řečeno, buď tam kde je počasí ani takové ani makové, anebo na auta typu nákupní taška které jezdí téměř celý rok město, přiměřenou rychlostí. :driv:
1.8i 66kW Break rv.98 červená s bílou nálepkou "FR" (freeride.cz) na zadku a bílýma zástěrkama

Obrázok
vysněný stroj Specialized SX Trail II
Obrázok užívateľa
Sleemak
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 816
Registrovaný: Uto 25. Aug 2009, 20:28
Bydlisko: Kopřivnice
Vůz: Xsara 1.8i 66kW Break 98

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod šíma » Štv 3. Dec 2009, 0:11

Nemám s tím problém, jen mě zajímaly další názory. Stejně neni nad osobní zkušenost. Jen si nemohu nepřipomenout, jak mě (nejen mě) můj exex zaměstnavatel Benzina v letech cca 1991 až 1996 záměrně tajil existenci zimních gum a jak jsme soutěžili kdo dojede v zimě na sněhu na letních gumách blíž k Horním Mísečkám v Krkonoších, kde jsme měli podnikovou chatu... Najel jsem v životě asi 0,5 mil. km a moje zkušenost v tomto ohledu je taková, že jsou situace, kdy zimní gumy opravdu pomohou, ale není jich v běžném provozu až zas tolik. Rozhodně odmítám běžně používané mediální zjednodušení, že jízda na zimních gumách na sněhu = jízdě na letních gumách na suchu. Jsou plné hřbitovy těch, kteří se na to spolehli...
Xsarinka Brejček 1,9 TD stříbrná. Montovaná v únoru 1999 a v dubnu stejného roku začala polykat kilometry v Italském Rimini. V roce 2009 zavlečena do ČR, kde se jí posléze ujal jeden dobrý člověk.
šíma
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 110
Registrovaný: Pon 26. Okt 2009, 19:53
Bydlisko: Praha
Vůz: Xsarinka Brejček 1,9 TD montovaná 2/99

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod Hrnča » Štv 3. Dec 2009, 9:14

To s tím jěždění na sněhu se zimníma gumama jako na suchu s letníma neuznávám taky. A když se občas mrknu co se děje na silnicích, tak bych tam nejradši postavil Kliftony, aby ty dotyčné chytali. Ono když je zapadaná R10 a ty si to tam jedeš 100km/h a vidíš, jak se ženě nějakej "tuarek", kterej tě přelítne tak ve 160, občas i s blonďatou milenkou podnikatele, tak bys dotyčného/dotyčnou nejradši vytáhnul z auta a roztrhal i občanku. Někteří si holt ani neuvědomujou, že fyziku neoblbne sebelepší zimní guma a třípísmenkovejma nápisama typu ABS, ESP....
Xsara 1 2.0HDi 66kW/90HP r.v. 1999-leden 2009
Peugeot 307SW 1.6 16V 80kW/110HP r.v. 2002

Obrázok
Obrázok užívateľa
Hrnča
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 2703
Registrovaný: Uto 25. Sep 2007, 16:54
Bydlisko: Tři borovice od kamaráda Pikasáka. Tedy kousek od Mladé Boleslavi.
Vůz: Peugeot 307SW 1.6 16V 80kW/110HP r.v. 2002

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod Hubi » Štv 3. Dec 2009, 11:21

Přesně tak, to je naprostá pravda, ale když se bavíme o zimních gumách, tak se nemusíme bavit jen o sněhu. Tyto gumy mají opodstatnění i v době holomrazů. Jde totiž nejen o prožezání pneumatiky, ale taky o tuhost směsy, z které je guma vyrobena. Pokud bude v zimě sucho, bez břečky a sněhu, letní guma je ztvrdlá a na silnici nesedí tak, ajko měkčí zimní guma. Jakmile je marast, sníh či dokonce led, zimní guma je určitě lepší jak letní, ale jak psal Hrnča, fyziku prostě neoč.....š . Odstředivá síla je, jako gravitace, svině.
Obrázok
Citroën Xsara II break, 1.6 16V EXCLUZIVE, r.v. 2001
Peugeot 807, 2.0 HDI 100kW, EXCLUZIVE, r.v. 2007

Citroën Xsara II liftback, 1.6 16V CHRONO, r.v. 2003 - stále u našeho domu, pane říká tatíkovi
Obrázok užívateľa
Hubi
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 1481
Registrovaný: Uto 3. Feb 2009, 16:08
Bydlisko: Benešov nad Ploučnicí
Vůz: Xsara II break, 1.6 16V EXCLUZIVE, rv. 2001

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod snoopy » Štv 3. Dec 2009, 14:14

jeden kolega v práci se vytahoval se svým Outbackem a že motor boxer,nízko těžiště, 4x4 náhon a že zimní gumy nepotřebuje ani do hor, že v horách na letních pojede líp, než já s předokolkou na zimních... Tak jsem se ho zeptal, jak mu náhon 4x4 pomůže při brždění a že uděláme v zimě test. On s letníma, já se zimníma na nějaké prázdné rovné neupravené okresce v zimě uděláme test brždění...
Xsara Picasso 1.8v r.v.2003 "Bublina" - RIP
Grand C4 Picasso 1.6HDI r.v.2012 "Blueberry" - GoodBye
Xsara II 1.6i r.v.2003 "Frosty"
VW Touran 1.5TSI r.v. 2023
(jména autům vymýšlí naše děti :-) )
Obrázok užívateľa
snoopy
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: Str 8. Júl 2009, 13:17
Bydlisko: Praha 4 Újezd
Vůz: Xsara II 1.6i r.2003

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod Hrnča » Štv 3. Dec 2009, 14:17

Rovnou bych kontaktoval odtahovku! To je úvaha. 4x4, abs, esp, asr, hodně pytlů a jsem nemrtelnej. To můžu klidně na uklouzaný dálnici 200km/h a nic se mi nemůže stát. Tomuhle já říkám bezmozek. Né že bych se chtěl nějak dotknout tvýho kolegy....
Xsara 1 2.0HDi 66kW/90HP r.v. 1999-leden 2009
Peugeot 307SW 1.6 16V 80kW/110HP r.v. 2002

Obrázok
Obrázok užívateľa
Hrnča
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 2703
Registrovaný: Uto 25. Sep 2007, 16:54
Bydlisko: Tři borovice od kamaráda Pikasáka. Tedy kousek od Mladé Boleslavi.
Vůz: Peugeot 307SW 1.6 16V 80kW/110HP r.v. 2002

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod snoopy » Pia 4. Dec 2009, 0:56

klidně se dotkni. To, že je kolega, neznamená, že nemůže být korunovaný vůl...

Jen ho chci naučit, že zimáky jsou k něčemu i jemu. A ukázka je za deset přednášek...
Xsara Picasso 1.8v r.v.2003 "Bublina" - RIP
Grand C4 Picasso 1.6HDI r.v.2012 "Blueberry" - GoodBye
Xsara II 1.6i r.v.2003 "Frosty"
VW Touran 1.5TSI r.v. 2023
(jména autům vymýšlí naše děti :-) )
Obrázok užívateľa
snoopy
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: Str 8. Júl 2009, 13:17
Bydlisko: Praha 4 Újezd
Vůz: Xsara II 1.6i r.2003

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod Bronnsky » Pia 4. Dec 2009, 10:21

Hned předem se omlouvám, protože to možná vyzní blbě proti pražákům. Vzhledem k tomu, že jsem z hor, kde jsou opravdu cesty do kopců, tak si troufám tvrdit, že na rozdíl od pražáka (nebo měšťáka jako takového obecně), mám určitě více zkušeností s jízdou na sněhu a ledu, už jenom proto, že když je zima, tak na tom jezdím denně, stejně jako všichni místní. Proto mě ani neudivuje, že se jedinci, kteří považují zimní gumy za projev slabošství a připosranosti, rekrutují především z řad měšťáků, a pražáci jsou v tomto směru nejvyhlášenější exoti. Když pominu Krkonoše, kde je největší výskyt tohoto živočišného druhu, pak i u nás v Beskydech je docela slušná koncentrace, těchhle zasíračů zimního provozu. Budu se teď bavit pouze o pilotech osobních aut, stranou ponechám kamioňáky. Když je silnice pod sněhem a provoz v kopci stojí bývá to procentuálně rozloženo zhruba takto. 60% městských pacošů s letníma gumama, 30% frajerů sice se zimníma, ale s pocitem, že čím víc plynu, tím víc vyjedou a zbývajících 10% to blokne tehdy, když zjistí, že i když mají zimáky, tak ta značka dole, která přikazovala navíc ještě použití sněhových řetězů, tam fakt nebyla tak docela na hovno. Nechci a ani nehážu všechny měšťáky do jednoho pytle, ale je fakt, že když se člověk zaměří na RZ aut, které tyhle problémy způsobují, tak jsou to vesměs značky začínající A nebo OV, T apod. Z toho mi vyplývá pouze jediné, nemáš-li na autě zimní gumy, tak seď v zimě doma na prdeli a nebo jeď lyžovat vlakem. Chceš-li jezdit na celoročních, no problem, ale jezdi na nich pouze ve městě a necpi se s tím do hor, protože tam ti budou prd platné a jenom nasereš hafo lidí. Ale plně rozumím tomu, že existují místa i v naší zemičce, kde mají tzv. celoroční gumy opodstatnění, protože tam sníh a náledí znají spíš jenom z vyprávění a pro to chladnější období roku, jsou určitě lepší, než čistokrevné letňáky.
Zároveň dodávám, že nejsem nijak předpojatý vůči pražákům a lufťákům obecně a vím, že jsou situace, že když dojedu já vesnický křupan (jak s oblibou prohlašují právě ti obyvatelé středu vesmíra) do capital city, tak taky zmatkuju v pruzích, protože tam tudy jedu třeba poprvé a neznám místní situaci. Taky si zase naopak tamní místní klepou na čelo, ukazují jedničky a hlasitě za volantem klející, mě posílají do té pr.ele odkud jsem přijel. Takový už je život. Berte tohle zamyšlení prosím s úsměvem a nadhledem, není to nic proti nikomu. :mrgreen:
Peugeot Traveller 2.0HDi, r.v.2018
ex-X1 1,9TD Break r.v.99 stříbrná s podložkama
Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
Obrázok užívateľa
Bronnsky
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 291
Registrovaný: Štv 28. Jún 2007, 19:29
Bydlisko: kousek od Rožnova p.R.
Vůz: Xsara I Break, 1.9TD, r.v.99

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod Hrnča » Pia 4. Dec 2009, 10:29

Bronnsky1.9td: _ok_ :mrgreen:
Xsara 1 2.0HDi 66kW/90HP r.v. 1999-leden 2009
Peugeot 307SW 1.6 16V 80kW/110HP r.v. 2002

Obrázok
Obrázok užívateľa
Hrnča
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 2703
Registrovaný: Uto 25. Sep 2007, 16:54
Bydlisko: Tři borovice od kamaráda Pikasáka. Tedy kousek od Mladé Boleslavi.
Vůz: Peugeot 307SW 1.6 16V 80kW/110HP r.v. 2002

Ďalší

Späť na Cokoliv se nikam nevešlo

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron