CELOROČNÍ GUMY

Moderátori: Rope, baffy, viteon, Kleki, Cvrček

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod snoopy » Str 24. Nov 2010, 8:05

ještě jedna drobnost

Celoročky se vyplatí jen tomu, kdo má nízký, ale opravdu nízký nájezd, protože se výrobce může snažit sebevíc, prostě musí udělat kompromis. U těch lepších je to tak, že je guma opravdu "něco mezi" zimní a letní, u těch horších je to zimní guma přejmenovaná na celoroční a u těch nejhorších je to letní guma se zimním vzorkem a otištěnou sněhovou vločkou...

proč nejezdit v létě na zimním vzorku? - je hlučný, zvyšuje spotřebu
proč nejezdit v létě na měkké zimní směsi? - protože rychle ubývá
proč nejezdit v zimě na letní směsi? - protože zrvrdne a nepřilne k vozovce
proč nejezdit v zimě na letnim vzorku? - protože špatně zabírá na sněhu a marastu, špatně se čistí (obalí se), hůř odvádí vodu

pokud někdo jezdí málo a počítá s tím, že jede na celoročkách, tak ok, ale radost z jízdy to nebude...
Xsara Picasso 1.8v r.v.2003 "Bublina" - RIP
Grand C4 Picasso 1.6HDI r.v.2012 "Blueberry" - GoodBye
Xsara II 1.6i r.v.2003 "Frosty"
VW Touran 1.5TSI r.v. 2023
(jména autům vymýšlí naše děti :-) )
Obrázok užívateľa
snoopy
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: Str 8. Júl 2009, 13:17
Bydlisko: Praha 4 Újezd
Vůz: Xsara II 1.6i r.2003

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod vena garážmistr » Str 24. Nov 2010, 8:31

TO snoopy: Krásně zhodnoceno! Možná jen za sebe dodám že zimní dojíždím v létě to zn. pokud mají již mělký vzorek se kterým bych již další zimní sezonu nejel tak je nechám na autě a přes leto je dohobluju.Pravda je jsou trochu hlučnější co se týče spotřeby tak ta není o tolik větší a hlavně většinou to vyjde že jednu letní sezonu si ušetřím letní což je nezanedbatelná úspora.
Podle mě se tahle diskuze asi dá shrnout takto: Celoroční guma jen pro lidi kteří mají minimální proběh Km. Jen bezmozci dokážou jet na letních i v zimě zde jsem žádného nenašel.A je lepší jezdit na zimácích i v létě než na letních i v zimě.
Každopádně ať má člověk sebedražší gumy tak musí počítat s tím že gumy nejsou všemocné a vždy musí přizpůsobit jízdu stavu a povaze vozovky.
jezdím : Peugeot 807 2.0 Hdi 100 kw šestifofr, FAP OFF , automatický bufík, xenonové světlomety, denní LED, oranžové LED strobo ,grafický couvací asistent, HF Parrot, DVD přehrávač, sedmi sedačka

Obrázok
jezdil jsem :Berlingo 2.0 Hdi (Sir Tá-Burák)
Obrázok užívateľa
vena garážmistr
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 2232
Registrovaný: Ned 17. Jan 2010, 13:57
Bydlisko: okr.praha-východ
Vůz: Peugeot 807 2.0 Hdi 100 kw.

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod janmacek » Str 24. Nov 2010, 18:31

cicko71 píše:Čo chceš chlape počut?Že su tie celoročky dobré?Myslím že to sa tu nedopočuješ lebo celoročky su blbost jako voda v koši!Prečo teda všetci jazdíme na 2 sady prečo nejazdíme 4season?Ak chceš ušetrit kup si staršie plechy+zimnu sadu trebars SAVA,MAT... ale nešid seba samého z 4season nech sa ti darí

Tak přesně takhle je to ve většině diskusí o pneumatikách. Žádné argumenty, ale ostrá slova. Já jsem psal svůj původní příspěvek právě s tím úmyslem, aby se někdo, kdo ty pneumatiky Goodyear Vector 4Seasons má, s námi podělil o zkušenosti. Podle všech znaků to zimní pneumatiky jsou (mají znak sněhové vločky i nápis M/S) a současně jsou celoroční. Na ten znak vločky snad existuje nějaká norma.
Jak vy ostatní, když jdete kupovat zimní pneumatiky, víte, že jsou opravdu zimní? Podle toho, že vám je tak označí prodejce, nebo podle znaku vločky, nebo to poznáte podle desénu? Pokud vám ukážu tu Goodyear Vector 4Seasons a nějakou jinou zimní, poznáte na 100% podle vzorku, která je která? Myslím, že ne. Nebo se orientujete podle testů? Já taky, a právě v těch testech skončila ta Goodyear Vector 4Seasons uprostřed mezi ostatními zimními. Nebo dáte na zkušenosti ostatních řidičů? To je taky dobré, tak prosím, kdo je máte nebo znáte někoho, kdo je má, tak sem napište své zkušenosti.
Více testů najednou je tady http://pneutest.cz/testy-zimnich-pneu/. Ve 3 testech ze 4 skončila mnou jmenovaná pneumatika uprostřed mezi zimními, v jednom byla na konci. Skutečně všichni používáte zimní Dunlop SP Winter, Goodyear UltraGrip 7+, Pirelli Winter ? Pokud ano, tak ty jsou opravdu lepší než ty 4Seasons. Pokud ale používáte např. Barum Polaris 2 nebo jiné levnější, tak ty skončily v těch testech až za těmi 4Seasons.
Nejsem žádný prodejce celoročních pneumatik, klidně se nechám přesvědčit o jejich nevhodnosti, ale chci argumenty (testy, zkušenosti s konkrétním typem, ne s 20 let starými Barum OR34) a ne výkřiky typu "blbost jako voda v koši".
Pěkný večer!
janmacek
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 17
Registrovaný: Pon 22. Nov 2010, 10:54
Bydlisko: Praha
Vůz: Xsara 1.6 16 V, 2003, automat

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod Škopek » Str 24. Nov 2010, 18:52

Zdravím
Ja mám na předku Kleber Krisalp HP2 a v zádu Bridgestone Blizzak LM30 oboje předloni nové a co mě vadí,že musí mít i zimní kola předepsaný rozměr 195 já bych dal 185 možná i 175.Jezdit jenom po praze a okolí tak mám jenom letní kola.
Xsara 2.0 HDI 66 Kw hatchback do provozu 3 ledna 2003 u frantíků - XSARA - dobrá volba
Obrázok užívateľa
Škopek
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 839
Registrovaný: Sob 8. Nov 2008, 17:36
Bydlisko: Mariánské Lázně
Vůz: Xsara 2.0 hdi hatchback 66Kw nafta 2002

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod Cvrček » Str 24. Nov 2010, 19:26

To janmacek: Ono možná to celé bude taky něčím jiným. Dost lidí zde najezdí spoustu kilometrů a ty nenajezdí po městě v době mezi šestou ranní desátou večerní,kdy už je většina silnic protažená. A tak proto preferuje dvě sady,než jednu ze skupiny,která patří k těm dost diskutabilních. Ano,vývoj jde kupředu ve všem,včetně různých směsí pro výrobu gum.
Když se podíváš na moje bydliště,tak zjistíš,že pokud chci jet někam do většího města,tak musím přes kopce Jizerek. Máme zde dvě možné silnice a stává se,že jízda je dost o hubu. Do letošního dubna jsem jezdil s X1 Break1,9TD. Denně 23km do práce a 23km domů a to na tři směny. Tedy i v době,kdy i silničáři jsou zalezlí v peřinách. Jezdíme ve třech až čtyřech lidech (plus dost kilometrů soukromě s rodinou,srazy a za mými koníčky,kterými jsou bunkry,letadla) Jako zimáky jsem používal polský Debiky Frigo2. To bylo dané tím,že jsem podcenil koupi gum a pak byl rád,že jsem je rychle v tom nutném čase sehnal. Je pravdou,že v poslední sezóně se mi asi dvakrát stalo,že jsem prohráb a musel si trochu scouvnout. Ale nikdy jsem neměl problém. Oproti tomu můžu dát protipól jednu Xantii,která jezdí to stejné. Jen s tím,že ta jede jen jeden týden ze třech (střídají se tři,co mají každý své vlastní auto). Ta Xantie jezdí na nějakých celoročních. A vloni jí někdo několikrát musel pomáhat zpět na silnici.
Letos jsme obměnili autíko a pořídili si hrbatou. Breaka ode mě koupil kamarád,který s různými služebními auty toho najezdí docela dost. Doma měl Citroena BX. Citráky mají v rodině a ani nic jiného nakonec mít nemohl. Díky tomu,jak se to BX sr*lo,tak byl rád,že na tom měl rok a půl celoroční gumy. Kupoval je na podzim,takže s tím projel dvě zimy. Teď ty kola nasadil na Breaka. Má je v rozměru 175/65 R14 (na Breaku mají být 185/65 R14). Já jim moc nevěřím,on sám říká,dávám to na zkoušku. Moc toho nenajezdím,tak uvidím.
Jinak pro další upřesnění. Teď na hrbatý mám Barumky. A jsem zvědav,jaký budou. Testy si občas pročtu. Ale dost při volbě takových věcí,jako jsou kola,dám na zkušenosti kamarádů,kteří jezdí v naší oblasti a taky podle toho jak moc jezdí.

Tvůj názor ti brát nebudu,bydlíš ve středních čechách,sněhu tam máte méně než mi zde. Za další záleží na tvém nájezdu. Můj je cca 30000 km za rok. A to dost často v horských oblastech. Myslíš si,že bych v tomto případě uvažoval nad nějakým kompromisem jako je jedna sada kol?
Nyní: Xsara Picasso 2,0 HDi r.v.2001 stříbrný tahoun. A bohužel věčná špindíra na podložkách s polepenou prdelkou. Těžko nás přehlídnete ;)
Dříve: Xsara Break 1,9TD r.v.1998
Obrázok užívateľa
Cvrček
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 4553
Registrovaný: Štv 7. Jún 2007, 10:33
Bydlisko: Frýdlant v Čechách
Vůz: Xsara Picasso 2.0 HDi , r.v.2001

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod MP » Str 24. Nov 2010, 21:21

Asi by měl každej volit podle toho jak často a jakým způsobem auto v zimě používá .... pokud bych auto používal jednou týdně na nákup do Kaufu nebo Tesca a nevyjel z města tak si nejaký celoroční obuju . Ale jezdím do práce 60 kiláků , když mám ranní tak vyrážím ve čtyři ráno a to občas projíždím stopu aby silničáři věděli kudy to protáhnout ... takže zimáky ( Ultra Gripy od Good Yaeru ) a ještě lopatu v kufru ( zatím jsem ji použil abych vyhrabal jedno Toledo ze závěje ) ...
K důstojnému stáří patří bohaté vzpomínky, pár vrásek a možná že i jizev - dobrodruzi zkrátka nikdy nevedou nudné životy.
Dobrodružství, který není nebezpečný, není dobrodružství.
Život je jedna dlouhá posloupnost více či méně rizikovejch momentů.
Obrázok užívateľa
MP
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 4374
Registrovaný: Pon 16. Jan 2006, 14:45
Bydlisko: TŘEBÍČ -> Vysočina - drsnej kraj , tak to jsme my.
Vůz: Peugeot 807 2.0 HDi - 2011+ Peugeot 807 2.0 HDi - 2012

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod baffy » Str 24. Nov 2010, 22:11

Neviem,prešiel som tie testy a ten rozmer pneumatiky ktorý píšeš že používaš a ktorý používam aj ja tam nevidím.Alebo je to jedno?.Mám za to že určite nie.Ak by to bolo tak, zrejme by sa robili iba testy značiek a hotovo.Myslím si že každý rozmer má svoje špecifiká tak ako každá značka.
Minulosť: Citroen sára 1.6 16V r.v.2001
Minulosť: Karol 407 2.0 HDI 100kW r.v.2008
Prítomnosť: Peugeot 508 Hybrid 4x4 2.0 HDI 120kW r.v.2015
Obrázok užívateľa
baffy
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 5184
Registrovaný: Sob 6. Jan 2007, 20:31
Bydlisko: SR - Levice
Vůz: Peugeot 508 Hybrid 4x4 2.0HDi 06/2015

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod snoopy » Štv 25. Nov 2010, 1:46

každý rozměr má svá specifika, protože se mění s rozměrem vzorek. sice mezi 185 a 195 takový rozdíl nebude, ale mezi 175 a 205 už určitě ano. Minimálně přibude jedna nebo dvě řady lamel nebo drážek... a to udělá dost.


a značení pneu:

vločka je symbol pneumatiky určené pro zimní sezonu. Dle §21 odst. 2 vyhl. 341/2002 Sb. se za zimní pneu považují ty, které nesou na bočnici označení M+S (z anglického Mud and Snow, tedy bláto a sníh). Takže aby vyhověla zákonu, musí mít M+S označení, ne vločku. Výrobci většinou dávají oboje. Ale to, jestli bude na pneumatice M+S vyznačeno, to určuje pouze výrobce. Žádná norma na to není.

Edit: označení M+S (také M.S nebo MS nebo M/S) mohou mít nejenom zimní či celoroční pneumatiky, ale i letní kola pro SUV a off-road.
Xsara Picasso 1.8v r.v.2003 "Bublina" - RIP
Grand C4 Picasso 1.6HDI r.v.2012 "Blueberry" - GoodBye
Xsara II 1.6i r.v.2003 "Frosty"
VW Touran 1.5TSI r.v. 2023
(jména autům vymýšlí naše děti :-) )
Obrázok užívateľa
snoopy
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: Str 8. Júl 2009, 13:17
Bydlisko: Praha 4 Újezd
Vůz: Xsara II 1.6i r.2003

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod Sleemak » Štv 25. Nov 2010, 11:43

janemacku: evidentně nikdo ze xsaráků 4seasons nemá, takže jediné co z nás dostaneš je, že dvě sady jsou dve sady a odůvodnění jsou stále stejná: lokální využití, míra využití vozidla, vlastnosti pneu v závislosti na typu a značce, dezénu, směsi.

K těm celoročkám stréc měl Mischelinky celoroční a nebyl s nimi vůbec spokojen, ale to už jsem psal výše. A když jsme u těch zasněžených silnic tak jen dodám že díky zaměstnání mám možnost se po městě pohybovat celou noc a i ve městě je přes noc cesta pořádný maras a to stačí když je na ní 10 cm sněhu, které z nenadání nasněží za půl hodiny. Od půl noci do pěti hodin jsou pak městské komunikace někdy horší než okrsky a to pak projet kruháč ve 40 je kolikrát kaskadérský kousek.

Jinak pokud se rozhodneš pro ty celoročky tak ti přeji hodně štěstí s jejich užíváním a hlavně ať nezklamou tvé očekávání.
1.8i 66kW Break rv.98 červená s bílou nálepkou "FR" (freeride.cz) na zadku a bílýma zástěrkama

Obrázok
vysněný stroj Specialized SX Trail II
Obrázok užívateľa
Sleemak
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 816
Registrovaný: Uto 25. Aug 2009, 20:28
Bydlisko: Kopřivnice
Vůz: Xsara 1.8i 66kW Break 98

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod vena garážmistr » Štv 25. Nov 2010, 15:48

Myslím že by se tohle téma mohlo uzavřít více než drtivá většina z nás používá dvě sady kol na každé obdobý ty správné.Celoroční pneu zde nikdo nepoužívá tudíž se k jejich vlastnostem nedokáže relevantně vyjádřit nebo tak jak by si janemack přál. aby jsme mu je doporučily tady se toho nedočká.Hodně z nás zde pracuje na směny nebo v nepřetržitých provozech a tudíž jsme většinou k dopravě do zaměstnání odkázáni na dopravu svépomocí tudíž i když bydlí v regionech kde sníh spíš taje než by držel tak aby jsme se mohli na svá vozítka spolehnout používá každý pneu které vyzkoušel na předchozím autě nebo mu je doporučil ať gumař nebo známý či kolega ale znalý místních poměrů toho kterého regionu. Prohlídnul jsem si ty tebou inzerované testy jsou zajímavé jen mě udivuje že tam nikde kromě výsledků není specifikováno jak se jednotlivé parametry hodnotí.Houg domluvil jsem.
jezdím : Peugeot 807 2.0 Hdi 100 kw šestifofr, FAP OFF , automatický bufík, xenonové světlomety, denní LED, oranžové LED strobo ,grafický couvací asistent, HF Parrot, DVD přehrávač, sedmi sedačka

Obrázok
jezdil jsem :Berlingo 2.0 Hdi (Sir Tá-Burák)
Obrázok užívateľa
vena garážmistr
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 2232
Registrovaný: Ned 17. Jan 2010, 13:57
Bydlisko: okr.praha-východ
Vůz: Peugeot 807 2.0 Hdi 100 kw.

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod urpin » Štv 25. Nov 2010, 21:22

Téma uzavírat nebudeme, leda na přání zakladatele :wink: A i když nejsem zastáncem celoročních gum, protože ještě když jsem měl Rapida, tak mne na sněhu zradily a já si to naklouzal do stromu, tak dáme tomuto tématu ještě šanci .... :wink:
současnost - Toyota C-HR 1.2
bejvalka - C4 3dv 1.6ka okřídlené VTR
bejvalka - Xsara 3dvířková 1.4ka
Obrázok užívateľa
urpin
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 1681
Registrovaný: Ned 8. Apr 2007, 9:56
Bydlisko: 25 km od Ostravy a 209 km od Brna, Dolní Lutyně
Vůz: Toyota C-HR

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod snoopy » Pia 26. Nov 2010, 9:15

co se testů pneumatik týká, počkejte na první sníh na silnicích a projděte si místní servisy. Koukněte na auta s bouchlym předkem a poznamenejte si jejich pneu. Vlastně to můžeme dělat průběžně celou zimu - uděláme si tu na jaře takovou statistiku, co vy na to? :mrgreen:
Xsara Picasso 1.8v r.v.2003 "Bublina" - RIP
Grand C4 Picasso 1.6HDI r.v.2012 "Blueberry" - GoodBye
Xsara II 1.6i r.v.2003 "Frosty"
VW Touran 1.5TSI r.v. 2023
(jména autům vymýšlí naše děti :-) )
Obrázok užívateľa
snoopy
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: Str 8. Júl 2009, 13:17
Bydlisko: Praha 4 Újezd
Vůz: Xsara II 1.6i r.2003

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod rosta12345 » Pia 26. Nov 2010, 9:21

Pokud je člověk ..... tak ho ani nejlepší guma nezachrání,tahle statistika by toho moc neřekla :D
EX: Citroen Xsara Picasso 1.6 16V SX 2009 Obrázok
Obrázok užívateľa
rosta12345
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 1948
Registrovaný: Sob 6. Jún 2009, 19:07
Bydlisko: Dolní Domaslavice
Vůz: EX:Citroen Xsara Picasso 1.6 16V SX 2009

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod vena garážmistr » Pia 26. Nov 2010, 21:08

Napsal jsem to nepřesně ne uzavřít a takové shrnutí pro tuto chvíli časem se třeba dopracuje někdo z nás nějakému poznatku a rád se o něj s námi podělí.
jezdím : Peugeot 807 2.0 Hdi 100 kw šestifofr, FAP OFF , automatický bufík, xenonové světlomety, denní LED, oranžové LED strobo ,grafický couvací asistent, HF Parrot, DVD přehrávač, sedmi sedačka

Obrázok
jezdil jsem :Berlingo 2.0 Hdi (Sir Tá-Burák)
Obrázok užívateľa
vena garážmistr
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 2232
Registrovaný: Ned 17. Jan 2010, 13:57
Bydlisko: okr.praha-východ
Vůz: Peugeot 807 2.0 Hdi 100 kw.

Re: CELOROČNÍ GUMY

Poslaťod Marek » Ned 28. Nov 2010, 20:34

Včera jsem vyjel ještě na letních, takže mám v živé paměti tuto zkušenost: Naprosto evidentní bylo, že na sněhu to byly saně. Na mokru naprosto v pohodě, ale mám gumy letos koupené, vpředu Pireli P6 Cinturato a vzadu Kléber Dynaxer HP2, vybíral jsem je podle dobrých výsledků na mokru, protože na suchém asfaltu se s tímhle autem obvykle na hranici adheze nedostávám. Na zledovatělou vozovku jsem se nedostal, vzhledem k absenci většího množství hran na lamelách zimního vzorku by to bylo určitě fiasko, podobně jako na sněhu.
Xsara Break 1.8 66kW LPG
Marek
Xsamarád
Xsamarád
 
Príspevky: 822
Registrovaný: Uto 25. Okt 2005, 11:49
Bydlisko: Plzeň
Vůz: X1 Break, 1.8 8V LPG,r.v.1999

PredchádzajúciĎalší

Späť na Cokoliv se nikam nevešlo

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 18 hostia