FM transmiter

Moderátori: Rope, baffy, viteon, Kleki, Cvrček

FM transmiter

Poslaťod limetka » Pia 29. Júl 2011, 16:48

Hojky vespolek. Možná už tady podobné téma byla, ale já ho fakt nenašel :) Snažím se v Nokii N8 používat FM transmiter pro přehrávání hudby z autorádia. Všechno funguje víceméně skvěle, jenom je pořád problém najít volnou frekvenci, na která by se do toho nikdo nemotal. Tak jsem se chtěl zeptat, jestli s tím někdo nemáte zkušenost, resp. nevíte o frekvenci, ketrá by byla vyjmuta z komerčního využití právě pro podobné situace. Já se jí snažil objevit bez úspěchu.
Tak ať Vám to frčí :)
Xsara1, r.v.2000, 1.8i, break, tmavě zelená metalíza
+ Ben, Kačenka, Maki a Adam. Už na podložkách :)
limetka
Xsamarád
Xsamarád
 
Príspevky: 40
Registrovaný: Sob 4. Júl 2009, 10:07
Bydlisko: Stěbořice, okr.Opava
Vůz: Xsara break, 1,8i, r.v.2000, tmavě zelená metalíza

Re: FM transmiter

Poslaťod viteon » Pia 29. Júl 2011, 17:09

volných frekvencí +- 0,2 je fakt málo, zatím nejlepší zkušenost mám s 95,3
sedni do auta a dvakrát projeď citlivé ladění a když jich najdeš šest volných s uvedenou tolerancí, tak můžeš jít na pivo :D
Obrázok užívateľa
viteon
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 3765
Registrovaný: Pia 15. Júl 2005, 8:46
Bydlisko: BRNO, 209km od Dolní Lutyně
Vůz: (A-C4 1,6ka) + (V-C-HR 1,2ka)

Re: FM transmiter

Poslaťod rosta12345 » Sob 30. Júl 2011, 22:08

určitě to bude navíc v každé oblasti jiné podle toho jak kde na jaké frekvenci vysílají regionální radia takže by ti navíc podle mě musel poradit někdo z tvého okolí
EX: Citroen Xsara Picasso 1.6 16V SX 2009 Obrázok
Obrázok užívateľa
rosta12345
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 1948
Registrovaný: Sob 6. Jún 2009, 19:07
Bydlisko: Dolní Domaslavice
Vůz: EX:Citroen Xsara Picasso 1.6 16V SX 2009

Re: FM transmiter

Poslaťod limetka » Sob 30. Júl 2011, 23:15

Necituj čeče zbytečně, jdeš špatným příkladem těm méně zkušeným. Rope

Toho jsem si, samozřejmě, vědom. Jenom jsem tajně doufal, že je třeba z nějakého důvodu celoplošně nějaký kousíček pásma neobsazený a že by o tom při trošce štěstí tady mohl někdo něco vědět. Jinak kolem Opavy používám 107,5, což je zcela na horní hranici a většinou jakeš takeš... Ale jak zajedu někam dál, už to dělá bor... no, neplechu.
Každopádně díky za reakci :ooo:
Xsara1, r.v.2000, 1.8i, break, tmavě zelená metalíza
+ Ben, Kačenka, Maki a Adam. Už na podložkách :)
limetka
Xsamarád
Xsamarád
 
Príspevky: 40
Registrovaný: Sob 4. Júl 2009, 10:07
Bydlisko: Stěbořice, okr.Opava
Vůz: Xsara break, 1,8i, r.v.2000, tmavě zelená metalíza

Re: FM transmiter

Poslaťod Cvrček » Ned 31. Júl 2011, 0:19

Aby byla nějaká frekvence volná,tak to by muselo být dáno zákonem. Takže s transmiterem se chytneš holt,jen regionálně a pak přelaďovat.
Jinak buď rád,že ti funguje. Třeba zde u nás v pohraničí je tohle k ničemu. Hodně se tu mísí české,polské a i německé stanice. A jeden známí si transmiter pořídil. Ale po necelém měsíci ho daroval někomu z rodiny,protože prostě nenašel volnou frekvenci,aby mu tam něco furt nelezlo.
Nyní: Xsara Picasso 2,0 HDi r.v.2001 stříbrný tahoun. A bohužel věčná špindíra na podložkách s polepenou prdelkou. Těžko nás přehlídnete ;)
Dříve: Xsara Break 1,9TD r.v.1998
Obrázok užívateľa
Cvrček
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 4553
Registrovaný: Štv 7. Jún 2007, 10:33
Bydlisko: Frýdlant v Čechách
Vůz: Xsara Picasso 2.0 HDi , r.v.2001

Re: FM transmiter

Poslaťod jojos » Ned 31. Júl 2011, 9:35

Ja to mám na úplnom konci,108MHz,a celkom to funguje :wink:
Š Rapid Spaceback 1.0TSI,81kW
ex:tmavomodrý break X2,2.0HDI,66kW,vyrobený 27.11.2002,na podložkách www.xsara.cz
Obrázok užívateľa
jojos
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 942
Registrovaný: Štv 2. Okt 2008, 18:21
Bydlisko: Nová Dubnica,SK
Vůz: Š Rapid Spaceback 1.0TSI

Poslaťod LeClair » Ned 31. Júl 2011, 12:46

Není transmiter jako transmiter. Já ten první dal pryč a teď mám druhý a ten je silný takže se volná frekvence se až tak hledat nemusí :) a to je za 120 Kč i s dálkovým :D

Obrázok
Naposledy upravil LeClair dňa Ned 31. Júl 2011, 12:56, celkovo upravené 1
Obrázok
Obrázok užívateľa
LeClair
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 70
Registrovaný: Pia 25. Júl 2008, 21:43
Bydlisko: Východní Čechy
Vůz: Citroen Xsara I - 1.8i (r.1999)

Re: FM transmiter

Poslaťod Kostěj » Štv 11. Aug 2011, 17:53

Mám už několik let naladěno taky na 108 MHz a v pohodě, i když jedeme na dovolenou a transmiter hraje v podstatě celou cestu.
Citroen Xsara Picasso 1.8i16V Exclusive (2001)
Kostěj
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 70
Registrovaný: Pon 29. Jan 2007, 19:44
Bydlisko: Valašské království
Vůz: Citroen Xsara Picasso 1.8i16V (2001)

Re: FM transmiter

Poslaťod empík » Štv 22. Mar 2012, 19:04

Dovolím si oživiť toto téma. Pretože mi chýba na mojom rádiu (kazetový) možnosť prehrávať MP3 a nechcel som sa vzdať výhody originál rádia riešil som to transmiterom za 10 éčiek z hypermarketu. Tu kde bývam je to ešte v pohode, ale pokiaľ cestujem do NL tak tam je vôbec problém nájsť voľnú frekvenciu. Celú cestu človek len prelaďuje frekvenciu a dlhšie ako 30 km to málokedy vydrží. Rozhodol som sa riešiť tento problém. Na rádiu nie je audio vstup a prirábať nový sa mi nechce. Po krátkej analýze problému som sa rozhodol vypínať vonkajšiu anténu prídavným vypínačom. Problém je v tom, že signál musí ísť z transmitera, ktorý je umiestnený v zapalovači v prednej časti auta dozadu na anténu, ktorá je vzadu a signál sa vráti káblom dopredu do rádia. Na prepínanie vstupu antény som použil malé 12V relé, ktoré je ovládané vypínačom pod zástrčkou 12V. V kľudovom stave je relé zapojené na vstup zo zadnej antény(pôvodný stav) a po privedení napätia z vypínača sa zadná anténa odpojí a pripojí sa anténka pod transmiterom. Ako anténku som použil kostru zásuvky 12V v ktorej je zapnutý transmiter. Signál ide cez kondenzátor tieneným káblikom ku relé, ktoré je umiestnené pri anténnom vstupe, čiže za rádiom. Týmto zapojením dokáže transmiter hrať bez problémov aj na frekvenciách kde bol predtým silne rušený. Zlepšil sa aj odstup šumu a rušivého signálu. Je možné zapojiť anténu aj cez obyčajný prepínač, ale ten by musel byť umiestený čo najbližšie k rádiu. Zapojenie s relé sa mi videlo elegantnejšie a preto som ho aj použil.
Prílohy
vypínač relé transmiter.JPG
vypínač relé transmiter.JPG (37.5 KiB) Zobrazené 17848 krát
antena transmiter.JPG
antena transmiter.JPG (43.58 KiB) Zobrazené 17848 krát
Som rád, že ste radi, že som rád...
Obrázok užívateľa
empík
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 1719
Registrovaný: Štv 14. Apr 2011, 11:23
Bydlisko: Revúca, SR
Vůz: Citroen Xsara Break 2.0 HDI - 80kW r.2001

Re: FM transmiter

Poslaťod empík » Uto 3. Apr 2012, 14:04

Pre tých ktorých zaujíma táto problematika som natočil krátke video.
http://www.youtube.com/watch?v=WYIZw3jDMEI
Naladil som najsilnejšiu stanicu, ktorú máme v dosahu. Rock FM hrá aj po odpojení antény čo vidno pri zapnutí vypínača. Zasunutím transmitera začne boj medzi frekvenciami Rock FM rádia a FM transmitera. Po zapnutí vypínača sa odpojí vonkajšia anténa a pripojí anténka zásuvky 12V FM transmitera, ktorý jasne vyhráva. Kvalita aj pri takom silnom rušení je lepšia ako rozhlasový príjem, takže zatiaľ 100% spokojnosť. :jup: :jup: :jup:
Som rád, že ste radi, že som rád...
Obrázok užívateľa
empík
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 1719
Registrovaný: Štv 14. Apr 2011, 11:23
Bydlisko: Revúca, SR
Vůz: Citroen Xsara Break 2.0 HDI - 80kW r.2001

Re: FM transmiter

Poslaťod Šedivka » Uto 3. Apr 2012, 23:28

Mohl by jsi prosim tě udělat víc fotek, nebo třeba udělat návod, kam kterou a jakou součástku. Jsem elektrikář amatér, ale letovat umim a tohle by se mi hodilo. Diky moc.
Obrázok užívateľa
Šedivka
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 1143
Registrovaný: Pon 20. Aug 2007, 14:45
Bydlisko: Česká Kamenice
Vůz: Citroën Xsara 1.4i (55kW) Break 2002

Re: FM transmiter

Poslaťod empík » Str 4. Apr 2012, 10:07

Asi najlepšie je naskôr odskúšať zapojenie. Je to jednoduché. Naladiť silnú stanicu na autorádiu, tú istú frekvenciu na transmiteri, odpojiť anténu z autorádia a zapojiť tam koaxiál. Na druhej strane koaxiálu priložiť stredný vodič cez kondenzátor na kostru 12V zásuvky ktorá sa bude pre transmiter používať. Transmiter by mal hrať bez akéhokoľvek rušenia. Mám to odskúšané len na tomto mojom transmiteri.
Popis:
K1 skratuje anténu pri zapnutí vypínača a K2 prepína vstup autorádia z vonkajšej antény na anténku 12V zásuvky(viz foto). Odrezal som káblik asi 15-20 cm od koncovky k autorádiu, odizoloval, kostry spojil dokopy mechanicky sťahovacími páskami aj elektricky spájkou a živé časti káblikov prispájkoval priamo na relé. Spoje na relé som fixoval zmršťovacou bužírkou. Zalial som to lepiacou pištolou aj s relé, obalil molitanom a umiestnil za autorádio. Ako káblik k anténke 12V som použil koaxiál z TV. Pri 12V zásuvke som naspájkoval aj miniatúrny kondenzátor 10 nF z vraku TV a fixoval som to 2x zmršťovacou bužírkou. Napätie na relé som použil z 12V zásuvky. Pri relé je treba použiť čo najkratšie vývody koaxiálu bez opletenia(stredný vodič) - v pohode 2-3cm. Na strane 12V zásuvky sa používa len stredný vodič koaxiálu, opletenie ostane nezapojené.
Prílohy
P1020089.JPG
P1020089.JPG (30.06 KiB) Zobrazené 17741 krát
Som rád, že ste radi, že som rád...
Obrázok užívateľa
empík
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 1719
Registrovaný: Štv 14. Apr 2011, 11:23
Bydlisko: Revúca, SR
Vůz: Citroen Xsara Break 2.0 HDI - 80kW r.2001

Re: FM transmiter

Poslaťod Šedivka » Str 4. Apr 2012, 10:27

Díky moc, to bych měl zvládnout _ok_
Obrázok užívateľa
Šedivka
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 1143
Registrovaný: Pon 20. Aug 2007, 14:45
Bydlisko: Česká Kamenice
Vůz: Citroën Xsara 1.4i (55kW) Break 2002

Re: FM transmiter

Poslaťod empík » Str 6. Jún 2012, 12:56

Trochu som experimentoval s dialkovým ovládaním a pri využití autoantény som prišiel k zaujímavému poznatku pri zapojení transmitera. Výsledok je ten, že transmiter má lepší odstup (je menej rušený) bez zapojeného konektora K1, ktorý skratoval anténu. Čiže pri prerábke stačí jeden kontakt relé, ten ktorý prepína antény.
Som rád, že ste radi, že som rád...
Obrázok užívateľa
empík
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 1719
Registrovaný: Štv 14. Apr 2011, 11:23
Bydlisko: Revúca, SR
Vůz: Citroen Xsara Break 2.0 HDI - 80kW r.2001


Späť na Autohifi

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia