Chlazení motoru

Moderátori: Rope, baffy, viteon, Kleki, Cvrček

Chlazení motoru

Poslaťod FURY » Sob 26. Apr 2008, 0:07

Čus čus xsaráci... Nastínim problém do kterýho sem se dostal. Uľ tu zaznělo mam pocit něco s tim ľe po tom co někdo čenľnul vejfuk tak začal mít problém s přehříváním motoru. Asi před měsícem sem dával novej střední a koncovej díl vejfuku a musim říct ľe pár dní na to se vyskyt taky problém s přehříváním ale nějak furt nevěřim teda tomu ľe by to mělo nějakou souvislost. Přiřazoval jsem to spíą chladící kapalině která nebyla ve vábnym stavu jelikoľ nebyla nejspíą od začátku měněná, sehnal sem teda origo chladící kapalinu a rozhod sem se jí vyměnit kdyľ opomenu to ľe sem měl hodně velkej problém zjistit jak se vypouątí kapalina z okruhu a nepomoh ani jeden návod co sem tu naąel ( jestli máte někdo nějaký fotky kde je vypouą»ák a tak podobně bodnulo by mi to pro příątě :-) ) nicméně sem teda dostal snad vetąinu kapaliny z okruhu a dostal sem do něj novou. odvzduąnil jsem to na odvzduąnovákách na topení na termostatu a jeątě na tom před chladičem takľe by to teoreticky nemělo bejt zavzduąněný. nicméně ted to dělá to ľe během jízdy na dálnici nebo někde mimo obec je teplota cirka na 70° jakmile jedu po městě dostane se na 90° ale pokud jedu chvilku v koloně nebo stojim teplota leze razantně nahorů. neví někdo kde by mohl bejt problém popřípadě jak to odstranit? termostat se zdá bejt v pohodě protoľe velkej okruh normálně otevře. předem děkuju za kaľdou radu a poznámku
Xsara 1.8 16V Exclusive r.v. 99
Obrázok užívateľa
FURY
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 44
Registrovaný: Str 20. Jún 2007, 0:04
Bydlisko: Mladá Boleslav
Vůz: Xsara, 1,8 16V, N95, r.v. 1999

Poslaťod frgy » Sob 26. Apr 2008, 6:38

Zdravím tě FURY taky se mi zdálo ľe mi Xsarka hůře chladí a to jsem neměl měněnej výfuk tak jsem to jsem nadhodil a zde jsou odpovědi třeba ti to pomůľe. :lol:
http://www.xsara.cz/forums/viewtopic.ph ... highlight=



99 1.8i 66kW červená metal. dovoz F Xsarácké podloľky pod SPZ
frgy
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Ned 12. Mar 2006, 21:11
Bydlisko: Přeštice
Vůz: Xsara 1.8i 1999, Škoda Fabia combi 1.4i 16V

Poslaťod urpin » Sob 26. Apr 2008, 9:52

Před třemi lety, kdyľ jsem xsaru čerstvě koupil, tak se mi taky zdálo, ľe hůř chladí .. někdo mi tehdy poradil, a» umyju chladič ... čéče a ono to pomohlo :wink:
současnost - Toyota C-HR 1.2
bejvalka - C4 3dv 1.6ka okřídlené VTR
bejvalka - Xsara 3dvířková 1.4ka
Obrázok užívateľa
urpin
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 1681
Registrovaný: Ned 8. Apr 2007, 9:56
Bydlisko: 25 km od Ostravy a 209 km od Brna, Dolní Lutyně
Vůz: Toyota C-HR

Poslaťod FURY » Sob 26. Apr 2008, 12:39

mrkal jsme na to forum nicmeně to vůbec neřeąí můj problem kaľdopádně dík za link...


a jak si ho čistil vytýhnul jsi ho ven nebo si ho jen vyfoukal nebo jak ?
Xsara 1.8 16V Exclusive r.v. 99
Obrázok užívateľa
FURY
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 44
Registrovaný: Str 20. Jún 2007, 0:04
Bydlisko: Mladá Boleslav
Vůz: Xsara, 1,8 16V, N95, r.v. 1999

Re: Chlazení motoru

Poslaťod Rope » Sob 26. Apr 2008, 13:06

FURY píše: nicméně ted to dělá to ľe během jízdy na dálnici nebo někde mimo obec je teplota cirka na 70° jakmile jedu po městě dostane se na 90° ale pokud jedu chvilku v koloně nebo stojim teplota leze razantně nahorů.

Ale to je naprosto vpořádku, to je přece normální, teda pokud to neleze aľ do 120 pak by byl problém. Pokud je to tak jak píąeą a sahary ti normálně spínají tak je vąe v poho.
Xsara picasso 1,6/80Kw, 3/2007, exclusive, panoramatická střecha, couvací senzory, barva červená lucifer, ledková denní světla a více info TU už bohužel Ex
XSARA II
Baffy 0
Viteon 0
Kleki 0
Obrázok užívateľa
Rope
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 5638
Registrovaný: Pon 1. Máj 2006, 17:58
Bydlisko: OSTRAVA !!!
Vůz: X picasso, 1,6 benzín

Poslaťod Miro » Sob 26. Apr 2008, 14:48

Aj ja ,ked som pred dvoma rokmi kupoval xsaru, som sa zlakol, ked mi ukazovatel teploty isiel pri jazde po meste rapidne hore, lebo u inych aut sa rucicka nepohla ani o milimeter. Preberali sme to tu uz velakrat, zevraj xsary maju mensi obsah chladiacej kvapaliny v okruhu a preto aj tepelna vymena prebieha rychlejsie. Mne tiez, ked stojim na krizovatke, alebo idem pomaly po meste ide teplota hore az na 105 stupnov, no potom zopnu sahary a vrati sa mi to zase na 90. Asi to tak ma byt.
XSARA coupe, 1,8i 66kW, 1998
Obrázok užívateľa
Miro
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 57
Registrovaný: Sob 23. Jún 2007, 13:41
Bydlisko: Vysoká n/Kys.

Poslaťod FURY » Sob 26. Apr 2008, 18:20

Tak to jste mě poměrně uklidnili lidičky.... dneska sem na to pořádně koukal tak dlouho se to drľelo na 75 pak sem zastavil vletělo to po chvilce na 90 pak vyąplhala cirka na 100 a v tu chvilku seply sahary a klelo to zase na 90 - budu vám teda věřit jakoľ to zkuąenějąím :-) jen bych se trochu bál aľ bude léto a pořádnej pařák do toho si jeątě pustim klimu aby to ta potvora vůbec uchladila :-) nerad bych jí uvařil holku mojí milovanou :-) a jeątě bych měl teda dotaz jak to ľe předtim se skoro za kaľdejch okolností drľela teplota na 90 jen hodně vyjímečně ąla nad a ted dělá tohle ? ptam se jen abych byl o něco chytřejąí :-)

rope: jeątě dotaz kdyľ odvzduąnuju musí bejt ten motor asi ve zvýąenejch otáčkách vid? soudim podle toho ľe kdyľ jsem to odvzduąňoval bez nich tak nic neteklo aľ po zvýąenejch si to zabublalo a pak tekla chladící jak u topení tak na termostatu....
Xsara 1.8 16V Exclusive r.v. 99
Obrázok užívateľa
FURY
Zasloužilý přispěvatel
Zasloužilý přispěvatel
 
Príspevky: 44
Registrovaný: Str 20. Jún 2007, 0:04
Bydlisko: Mladá Boleslav
Vůz: Xsara, 1,8 16V, N95, r.v. 1999

Poslaťod Kvido » Sob 26. Apr 2008, 20:10

Tak to si pią,ľe aľ začne léto bude to nahoře pořád,nejlepąí je vedro a jízda za náklaďákem. Ale vąiml jsem si,ľe kdyľ zapnu klimu motor se naopak ochlazuje lépe,ty vrtule jsou nastavené na nějakou rychlost a při zaplé klimě mají větąí točky.
Odvzduąnovat stačí při nasratovaném motoru,to ľe zvýąíą otáčky ti to odvzduąní rychleji,ale zvýąené otáčky nejsou podmínkou,prostě aľ to začne vytékat,tak dotáhnout.
Ale i přesto doporučuji tohle udělat jeątě jednou po ujetí několika km,vľdy se tam jeątě něco objeví.
Hyundai i30 combi 1.4 T-GDI 2019
Obrázok užívateľa
Kvido
Čestný člen
Čestný člen
 
Príspevky: 1463
Registrovaný: Uto 25. Mar 2008, 19:19
Bydlisko: Frýdek-Místek
Vůz: Hyundai i30 combi, 1.4 T-GDi,2019

Poslaťod Marek » Sob 26. Apr 2008, 21:21

Taky jsem zjistil, ľe rychlou jízdou po dálnici motor nepřehřeju, ale při pomalé jízdě ve městě teplota leze nad 90°C a spínají sahary. Ptal jsem se na to v servisu a dostal odpověď, ľe tyto motory (viz podpis) jsou z důvodu zpřísňujících se emisních poľadavků nejen méně výkonné neľ jejich předchůdci stejné konstrukce, ale také mají nastavenou vyąąí provozní teplotu. Je nutné, aby sahary spínaly a fungovaly a teplota neąla do červeného. To splňuji, pokud mám navíc zapnutou klimatizaci, běľí sahary trvale a teplota se prakticky nehne nad 90°C.
A k výfukům - změna v průchodnosti výfukového systému můľe způsobit vyąąí teplotu motoru, ucpaný výfuk pak přehřívání. Pokud se vymění za jinou značku nebo ten starý byl hodně děravý, můľe nastat nárůst teploty. Je otázka, jestli jde o nárůst nad obvyklé teploty, nezapomínejme, ľe v poslední době se oteplilo a zaregistroval jsem rychlejąí ohřev motoru a jeho tendenci jít nad 90°C (sahary zatím asi nespínají, protoľe větąinou trochu topím).
Xsara Break 1.8 66kW LPG
Marek
Xsamarád
Xsamarád
 
Príspevky: 822
Registrovaný: Uto 25. Okt 2005, 11:49
Bydlisko: Plzeň
Vůz: X1 Break, 1.8 8V LPG,r.v.1999

Poslaťod jaydee_peta » Sob 26. Apr 2008, 21:40

Marek píše:Taky jsem zjistil, ľe rychlou jízdou po dálnici motor nepřehřeju, ale při pomalé jízdě ve městě teplota leze nad 90°C a spínají sahary. Ptal jsem se na to v servisu a dostal odpověď, ľe tyto motory (viz podpis) jsou z důvodu zpřísňujících se emisních poľadavků nejen méně výkonné neľ jejich předchůdci stejné konstrukce, ale také mají nastavenou vyąąí provozní teplotu. Je nutné, aby sahary spínaly a fungovaly a teplota neąla do červeného. To splňuji, pokud mám navíc zapnutou klimatizaci, běľí sahary trvale a teplota se prakticky nehne nad 90°C.
A k výfukům - změna v průchodnosti výfukového systému můľe způsobit vyąąí teplotu motoru, ucpaný výfuk pak přehřívání. Pokud se vymění za jinou značku nebo ten starý byl hodně děravý, můľe nastat nárůst teploty. Je otázka, jestli jde o nárůst nad obvyklé teploty, nezapomínejme, ľe v poslední době se oteplilo a zaregistroval jsem rychlejąí ohřev motoru a jeho tendenci jít nad 90°C (sahary zatím asi nespínají, protoľe větąinou trochu topím).



Mluvíą mi z duąe :-D
Už jen 1x Xsaruška 1.8i Red Flower
Peugeot 307 2.0i 16V Black Power:-)
Obrázok ... holku moji modrou už dráždí někdo jiný...
Obrázok užívateľa
jaydee_peta
Profesionál
Profesionál
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Uto 13. Nov 2007, 8:09
Bydlisko: Jablonec nad Nisou
Vůz: Xsara 1.8i

Poslaťod Kvido » Ned 27. Apr 2008, 9:04

Já nechal asi před měsícem vyměnit termostat a teplota se mi drľí někde na 85°C nad jde jen někdy,ale mám tam jeątě hodně nemrznoucího fridexu,tak to na léto vyliju a dám jen destilku.
Hyundai i30 combi 1.4 T-GDI 2019
Obrázok užívateľa
Kvido
Čestný člen
Čestný člen
 
Príspevky: 1463
Registrovaný: Uto 25. Mar 2008, 19:19
Bydlisko: Frýdek-Místek
Vůz: Hyundai i30 combi, 1.4 T-GDi,2019

Poslaťod K4my » Pon 28. Apr 2008, 7:13

mno pozor tech 120 je vtip :-P snad nechcete mit bouli na kapote od vystreleneho vika chlazeni nemluve o gejziru z pod kapoty jako kdyz nekdo na prazdno vypousti dusik :-D Xsary topi bohuzel v kolonach ale trpi kazde auto... Bud se s tim smirit a nebo se starat o chlazeni tyden co tyden :-) Rekl bych ze pokud je teplota v kolonach do 100 je to ok a vubec bych se tim nezatezoval.... "muj nazor" :-)
Xsara VTS "černá žabička"
Xsara I SX 1.4i "Sára" rv.2000Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
K4my
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 751
Registrovaný: Štv 3. Máj 2007, 11:13
Bydlisko: Odry - Nový Jičín

Poslaťod jaydee_peta » Štv 1. Máj 2008, 21:59

jj, kdyľ se dřľí do tý předposlední čárky (asi 105), je to v poho... ale na druhou stranu na dálnici 70 mi přijde zase málo... já sem dneska dodělal těsnění pod hlavou a kdyľ sem jel domů, tak sem měl taky nějakej 75 (i při jízdě městem), coľ dřív mi klesla jedině ve vyąąí rychlosti a dlouhou jízdou z kopce... tak nevim no, i 75 mi přijde málo...
Už jen 1x Xsaruška 1.8i Red Flower
Peugeot 307 2.0i 16V Black Power:-)
Obrázok ... holku moji modrou už dráždí někdo jiný...
Obrázok užívateľa
jaydee_peta
Profesionál
Profesionál
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Uto 13. Nov 2007, 8:09
Bydlisko: Jablonec nad Nisou
Vůz: Xsara 1.8i

Poslaťod jaydee_peta » Štv 1. Máj 2008, 21:59

Kvido píše:Já nechal asi před měsícem vyměnit termostat a teplota se mi drľí někde na 85°C nad jde jen někdy,ale mám tam jeątě hodně nemrznoucího fridexu,tak to na léto vyliju a dám jen destilku.



termostat origo nebo repliku? někde sem slyąel ľe ten rozdíl je v tomhle případě docela znát...
Už jen 1x Xsaruška 1.8i Red Flower
Peugeot 307 2.0i 16V Black Power:-)
Obrázok ... holku moji modrou už dráždí někdo jiný...
Obrázok užívateľa
jaydee_peta
Profesionál
Profesionál
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Uto 13. Nov 2007, 8:09
Bydlisko: Jablonec nad Nisou
Vůz: Xsara 1.8i

Poslaťod viteon » Pia 2. Máj 2008, 5:43

je to úplně jedno, za sedm let jsem vystřídal 3 origo a teď mám 4. neorigo. Vąechno skoro stejný peníz, kvalitu toho neorigo poznám aľ časem, o origu si myslím své uľ teď.
Obrázok užívateľa
viteon
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 3765
Registrovaný: Pia 15. Júl 2005, 8:46
Bydlisko: BRNO, 209km od Dolní Lutyně
Vůz: (A-C4 1,6ka) + (V-C-HR 1,2ka)

Ďalší

Späť na Návody a postupy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť