Stránka 1 z 1

Oprava servomotoru piatych dverí.

PoslaťNapísal: Ned 5. Sep 2010, 18:39
od atifa
Nakoľko sa mi pokazilo centrálne otváranie piatych dverí na mojej xsare a v servise mi povedali, že nový servomotor by stál cca 75€,čo sa mi zdalo dosť veľa,pokúsil som sa ho opraviť.Podarilo sa a chcel by som sa s vami podeliť, pretože mi neraz pomohli príspevky iných z tohoto fóra.
Po otvorení servomotora som zistil, že sa nejedná o žiadnu mechanickú závadu,lebo všetko bolo v poriadku, iba sa netočil vložený elektromotorček.Tak som ho vytiahol z púzdra .
Po vytiahnutí som sa snažil zistiť o aký elektromotor ide,zistiť nejaké údaje.Bohužial všetko čo som sa dozvedel bolo ,že sa jedná o elektromotorček od firmy MABUCHI.Tak som zvolil google a vygooglil Mabuchi motors. Tam som sa dozvedel ,že sa jedná pravdepodobne o motor s typovým označením FC-280PC/SC podľa rozmerov na technickom výkrese,ktoré mi sedeli pri porovnaní a premeraní vytiahnutého elektromotorčeka.
Snažil som sa nájsť elektromotorček podobných rozmerov a parametrov na nete v modelárskych shopoch.Bohužiaľ ani jeden nezodpovedal požadovaným rozmerom, tak som sa rozhodol ho rozobrať a skúsiť spojazdniť.Je potrebné vyrovnať zalisované plôšky vonkajšieko kovového obalu elektromotorčeka a povytiahnutím rozobrať.
Po rozobraní som očistil kotvu rotora/komutátora/ liehom a jemným šmirgľovým papierom.
Motorček zložil a vyskúšal pod napätím/12V/,šlapal ako hodinky.
Následne som vložil motor späť do púzdra, jemne premazal ozubené kolieska vazelínou a celú krabičku servomotora uzavrel.
Nahodil späť na zadné dvere XSARY a vyskúšal.Maká to opäť ako nové a 75 éčiek vo vrecku.
Netvrdím ,že pomôže všetkým čo majú poruchu zadného servomotora, ale môže sa to hodiť možno i niekomu z Vás. :jup:
Otvorený servomotor zadných dverí Xsara1
Obrázok
Pravdepodobne motorček MABUCHI FC-280PC/SC
Obrázok
smer vytiahnuti elektromotora
Obrázok

Re: Oprava servomotoru piatych dverí.

PoslaťNapísal: Uto 14. Sep 2010, 19:49
od Zodiak
Ahoj, je to stejný motorek jako v Peugotu 206 tuhlevá jsem to řešil a když jsem se pro jistotu kouknul i do pohonu centrálu u Picassa, tak to bylo to samé.

http://www.peugeot-club.com/forum/viewt ... ?tid=79459

Re: Oprava servomotoru piatych dverí.

PoslaťNapísal: Pia 5. Nov 2010, 20:57
od kamil7026
Ahoj,myslíte,že by to šlo takhle opravit,když mě nefunguje centrál u dveři spolujezdce?

Re: Oprava servomotoru piatych dverí.

PoslaťNapísal: Pia 5. Nov 2010, 21:14
od Surmi
možná ano ,spíš si překontroluj kabely v pruchodce dveří :wink: Jinak kdo by přišel nato že ma spatny motorek tak mam k dispozici jeden nahradni a funkční z centralu kufru xsara I - melo by to snad byt vsude stejne :wink:

Re: Oprava servomotoru piatych dverí.

PoslaťNapísal: Pia 5. Nov 2010, 21:24
od kamil7026
mám totiž problém,že mě nejdou dálkovým ovládáním otevřít dveře u spolujezdce,ale když do těchto dveří zasunu klíč a otočím s ním,tak to funguje a všechny dveře se otevřou,a pak to nejde dálkovým ovládáním zavřít,musím zase klíčem.

Re: Oprava servomotoru piatych dverí.

PoslaťNapísal: Ned 7. Nov 2010, 18:22
od LeClair
Tak to postihlo i mojí Xsaru. Dveře se nezamykaly. Dnes jsem to opravil, něco bylo asi vypadlé, nepřišel jsem co. Rozebral jsem a složil a promazal a OK. Servo se dá lépe rozdělat ze strany co je konektor - je tam taková čtvercová díra. Takže širokým šroubovákem.
Po rozdělání to pak moc nedrží. Takže pozor při zkoušení (držet) a nakonec jsem to pro jistotu přelepil ještě stahovací elektro páskou.
Dávám sem foto jelikož mám jiný mechanismus serva ( Xsara I) než je zde výše nafocen.

Obrázok

Re: Oprava servomotoru piatych dverí.

PoslaťNapísal: Ned 7. Nov 2010, 18:43
od kamil7026
Včera jsem koukal do průchodky ve dveřích a je tam jeden šedivej drátek přetrženej.Dneska jsem to chtěl opravit,ale celej den prší a nemám garáž,takže jsem se k tomu nedostal.Tak snad to bude ono a co nejdřív se na to vrhnu a opravím to.

Re: Oprava servomotoru piatych dverí.

PoslaťNapísal: Pon 8. Nov 2010, 10:57
od kamil7026
Tak je opraveno,opravdu byl problém v tom přetrženém drátku.Vzkaz pro všechny kteří budou mít stejný problém,nejdřív se podívejte do té gumové průchodky ve dveřích,než začnete cokoliv dělat.

Re: Oprava servomotoru piatych dverí.

PoslaťNapísal: Sob 27. Apr 2013, 18:24
od xsaver
Zdravím, pri odomykaní a zamykaní auta motorček zadných dverí len zarachotí - neodomyká, nezamyká. Vybral som ho, rozobral, ja tam mám nejakú spojku a tá je úplne voľná. Nechcem tam niečo vylámať, ako ju vybrať a opraviť? Ďakujem.

Re: Oprava servomotoru piatych dverí.

PoslaťNapísal: Uto 24. Jan 2017, 20:43
od xsaver
Motorček sa mi vtedy podarilo úspešne opraviť. Bolo v ňom odtrhnuté hrdielko zliatinového ozubeného kola rozpínacieho segmentu spojky. Po naštudovaní funkčnosti mechanizmu (teda hlavne čo by to presne chcelo) sa mi doslovne na kolene v hrubom neohrabanom zveráku podarilo vyrobiť náhradu.

Žiaľ nevidím tu možnosť pridávať obrázky, ktoré som počas výroby práve pre toto fórum robil. Nebol som tu dlhšiu dobu, možno sa niečo zmenilo, možno je to pre duplicitný príspevok, možno zle vidím - je to ale na škodu pre tých, ktorí by to chceli vidieť v budúcnosti.

Urobil som teda aspoň balík z nevytriedených fotiek - no s obmedzeným časom prístupu - zasa sa tam toho zmestí aspoň viac :wink:

link: (ak by sa našiel niekto zručný, ale menej PC znalý: jednoducho stiahnuť z linku a potom rozbaliť pomocou hesla)
https://www.sendspace.com/file/51cf37
heslo:
xsaver_spojka

Ak niekto vie a chce, môže sem odtiaľ vhodné obrázky doplniť :wink:

Najprv som navŕtal dieru na vyklepnutie štiftu (osky) kola. Potom dve diery do ozubeného kola - najprv menšie než je potrebné - tie som potom zväčšil na potrebnú veľkosť, ale tak, že som mal pri vŕtaní vsunutú osku kola - aby vrták bol aj kolmo, aj čo najbližšie ku oske, a zároveň sa nevsunul k diere - a tak bolo zabezpečené otáčanie kola po zložení. Tým som mohol zvoliť štifty čo najväčšie (ak by sa mi podarilo diery urobiť viac smerom von od osky, museli by byť štifty menšieho priemeru a ohrozila by sa funkčnosť mechanizmu). Takto so vsunutou oskou som aj vlepoval štifty, vyrobené z nájdeného šraubu - bolo zabezpečené, že sa nevtlačila vŕtaním vytvorená subtilná bočnica pri diere osky do priestoru osky a aj že štifty boli vlepené súmerne s oskou a kolmo na kolo - tak isto potrebné pre správny chod. Samozrejme bolo potrebné vo vhodný čas, kedy lepidlo iba čiastočne zatvrdlo, vytlačiť osku von a dieru o trocha neskôr prečistiť vrtákom. Po niekoľkodňovom dôkladnom vytvrdnutí a vyzretí lepidla som potrebné diely jemne prebrúsil. Pred zložením som osku mierne premazal, aby sa časom mazivo nedostalo na spojku, vhodne pripružil pero spojky.

Išlo o nenáročnú a relatívne rýchlu úpravu. Pre zručnejších s vhodným náradím by som odporučil vlepiť štifty väčšie a zabrúsiť ich do pôvodného kónického tvaru, ten je pre správny chod spojky predsa len vhodnejší - vytvorí sa tak väčší zdvih a jej spoľahlivejšie rozovretie. Takto som musel motorček pár krát rozobrať, než som našiel pri nových tvaroch dielov spojky to správne napätie pružiny - a to až po jej časovom "dosadnutí". A obtrieť prebytočné mazivo - keďže ho tam bolo stále viac, než bolo potrebné :)