Výpadky LPG.

Moderátori: Rope, baffy, viteon, Kleki, Cvrček

Výpadky LPG.

Poslaťod Fallouter32 » Str 20. Feb 2013, 15:39

Hoj, mám problém s LPG. jednoduše se to vypne a konec. Dál jede jen na benzin. Po nějaké době (30-500km) škubne a jede zase normálně. Měl jsem to na diagnostice, hlásí to chybu všech 4 výstřiků. Chyby byly smazány problém pokračuje. V servisu mi řekli, že to asi bude cívka (nebo co to je) na liště. Druhá varianta je zamrznutí (něčeho - nejspíš něco ve výparníku) což je možné, pač mi to delá cca od začátku větších mrazů. Problém je, že i při +5 to dělá. Moje teorie je, že za to může teplota, přece jen plyn má větší teplotu hoření a delší spalování. Ale kontruje tomu fakt, že se to děje jen při vysokých rychlostech (100km/h+). A v létě se nic podobného nedělo. Jsem z toho zoufalej, sice jezdím 800km za týden ale v tom benzínu je to znát. V elektroinstalaci problém nenašli. Takže mě fakt nenapadá co nebo proč. Má s tím někdo zkušenosti? Když tak co by mohlo pomoci z neduhu. Díky.
Fallouter32
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 32
Registrovaný: Str 20. Feb 2013, 13:15
Vůz: Citroën Xsara 1.8i 98´ LPG

Re: Výpadky LPG.

Poslaťod snoopy » Str 20. Feb 2013, 16:28

LPG je stlačené a při expanzi (před vstřikem) se prudce ochlazuje. A to může způsobovat, že ti někde LPG zamrzne i při +5. Zejména při vyšších rychlostech funguje "náporové chlazení" nejen chladiče, ale celého motoru.
Tohle bych řešil s někým v servisu na LPG, než diagnostikou motoru a hledáním chyb v elektroinstalaci.
cívka / zapalovací lišta se vstřikama nesouvisí - ta dává jiskru do svíček.
Xsara Picasso 1.8v r.v.2003 "Bublina" - RIP
Grand C4 Picasso 1.6HDI r.v.2012 "Blueberry" - GoodBye
Xsara II 1.6i r.v.2003 "Frosty"
VW Touran 1.5TSI r.v. 2023
(jména autům vymýšlí naše děti :-) )
Obrázok užívateľa
snoopy
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: Str 8. Júl 2009, 13:17
Bydlisko: Praha 4 Újezd
Vůz: Xsara II 1.6i r.2003

Re: Výpadky LPG.

Poslaťod rosta12345 » Str 20. Feb 2013, 16:33

jen si dovolím poopravit že LPG není stlačené, ale kapalné a ano ochlazuje se při přechodu do plynného skupenství, při čemž může dojít k zamrznutí ,ale jak píše snoopy pokud je to vstřikování LPG tak tohle asi řešit se servisem a diagnostikou samozdřejmě diagnostikou LPG
EX: Citroen Xsara Picasso 1.6 16V SX 2009 Obrázok
Obrázok užívateľa
rosta12345
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 1948
Registrovaný: Sob 6. Jún 2009, 19:07
Bydlisko: Dolní Domaslavice
Vůz: EX:Citroen Xsara Picasso 1.6 16V SX 2009

Re: Výpadky LPG.

Poslaťod Marek » Str 20. Feb 2013, 21:05

Jaký máš systém LPG - dávkuje se plynná fáze do sacího potrubí, nebo máš vstřikování kapalné fáze? Jednalo se o chybu vstřikovačů plynu nebo benzínu? Máš motor 1.8 8V (osmiventil 66kW) jak máš v podpise nebo 1.8 16V?
Začnu s vysvětlováním odzadu, pokud máš motor 8V, máš zapalovací cívku se 4 vývody a zapalovací kabely ke svíčkám, motor 16V má na svíčkách nasazenou zapalovací lištu.
Pokud máš systém s dávkováním plyné směsi (paralelní nebo sekvenční), je v systému výparník, který je vyhřívaný chladící vodou. Je připojený na okruh topení, tj. pokud auto topí, funguje tento ohřev. Jedinné úskalí je v dimenzování výparníku, vyrábí se různé velikosti, podle výkonu motoru. Výparník menší, než by měl být, může zamrzat při potřebě většího výkonu, to by odpovídalo jízdě vyšší rychlostí. Výparník je kostka, ke které kromě vedení kapalného plynu a silnější hadice s plynou fází LPG vedou ještě 2 vodní hadice.
Jak je to u vstřikování kapalné fáze nevím, tento systém jsem ještě neviděl a pochybuji, že ho máš.
Xsara Break 1.8 66kW LPG
Marek
Xsamarád
Xsamarád
 
Príspevky: 822
Registrovaný: Uto 25. Okt 2005, 11:49
Bydlisko: Plzeň
Vůz: X1 Break, 1.8 8V LPG,r.v.1999

Re: Výpadky LPG.

Poslaťod Fallouter32 » Str 20. Feb 2013, 21:30

Jou jou mám 1.8i 8ventil 66kW a systém sekvenčního vstřikování stag300-4, pokud ti to něco říká... No diagnostika na lpg hlásila chybu všech 4 vstřiků. Na liště jsou cívky, prý je jedna nejspíše vadná pač "hřeje". No jde o to, že i při tankování, jízdě se při připojení diagnostiky chyba neprojevila, vše bylo aktualizováno. Nikde žádný problém. A pokud jde o výparník: je to možné, v létě měl kapalný plyn, který přechází v plynný, dostatek tepla z okolí. V tomto počasí je nutno ohřát vodu na 30 stupňů. Ale věc, která mi nejde do hlavy je, že toto vypadávání se děje v době, kdy má motor provozní teplotu cca 90 stupňů. Takže i chladný vzduch z okolí by neměl výparník ochladit na takovou teplotu aby plyn prostě zamrzl a pak by to znamenalo chybu vstřiků v řídící jednotce. Protože ta bere 90 stupňů Celsia, kterou má voda ale nemá samostatné čidlo aby si zjistila, že plyn zamrznul. Pokud je to správná úvaha, stačilo by zateplit výparník? Nebo mu nějakým způsobem pomoci od mrazu? Díky.
Jo a ještě: řídící jednotka od benzínu byla v pořádku. Problém je opravdu jen někde u systému lpg.
Doplněk: chyba vstřiků lpg, mám sekvenční vstřikování, ale mám tam lištu se 4mi cívkami.
Výparník mám válcový s přívodem kapalného plynu, přívod a odvod vody. Tuším, že ten plyn jde v kapalné podobě až k motou, kde se rozprašuje.
Fallouter32
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 32
Registrovaný: Str 20. Feb 2013, 13:15
Vůz: Citroën Xsara 1.8i 98´ LPG

Re: Výpadky LPG.

Poslaťod Marek » Str 20. Feb 2013, 22:54

Takže lišta je součást systému LPG. Pokud jedna cívka víc hřeje, mohl by to být mezizávitový zkrat, ten se projevuje menším stejnosměrným odporem cívky, ale nemusí to být jednoznačně měřitelné. Nebo přechodový odpor v konektoru.
Zakrýt výparník bys asi mohl poměrně jednoduše, pokud zamrzá, určitě by to v těchto teplotách pomohlo. Ve výparníku se mění skupenství, proto je vyhřívaný. Kapalný plyn má tlak nasycené páry, stejný je v nádrži i jinde v potrubí, tento tlak závisí jen na teplotě.
Na Tvém místě bych se zaměřil na okolnosti, při kterých LPG selže - rychlost, zátěž motoru, teplota vzduchu... A hned po selhání alespoň orientačně zkusit teplotu výparníku a cívek. Pokud servis tvrdí, že je jedna cívka vadná, ať jí vymění.
Ještě otázečku, jak máš systém starý? Mně po 9 letech zlobily membrány ve výparníku, které slouží pro regulaci tlaku plynu na výstupu. Mám paralelní vstřikování Landi Renzo IGS, fotky mého motoru najdeš v návodu na hlídač vysunutí olejové měrky v sekci návody-motor benzin.
Xsara Break 1.8 66kW LPG
Marek
Xsamarád
Xsamarád
 
Príspevky: 822
Registrovaný: Uto 25. Okt 2005, 11:49
Bydlisko: Plzeň
Vůz: X1 Break, 1.8 8V LPG,r.v.1999

Re: Výpadky LPG.

Poslaťod snoopy » Str 20. Feb 2013, 23:11

tak třeba ještě zkustohle: až se ti přepne motor na benzin, kvůli té chybě, zastav a zkontroluj teplotu vodních hadic u výparníku, jestli ti tam jde teplá voda...
Xsara Picasso 1.8v r.v.2003 "Bublina" - RIP
Grand C4 Picasso 1.6HDI r.v.2012 "Blueberry" - GoodBye
Xsara II 1.6i r.v.2003 "Frosty"
VW Touran 1.5TSI r.v. 2023
(jména autům vymýšlí naše děti :-) )
Obrázok užívateľa
snoopy
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: Str 8. Júl 2009, 13:17
Bydlisko: Praha 4 Újezd
Vůz: Xsara II 1.6i r.2003

Re: Výpadky LPG.

Poslaťod Fallouter32 » Štv 21. Feb 2013, 8:53

Takže abychom to nějak shrnuli, problemy mohou být víceméně ve výparníku, kde bude nejspíše problém s vyhříváním. Elektronika bude podle me v pořádku, možná ta cívka ale tim bych se dále nezabýval. Problém všeho přetrvává v tom, že opětovné zprovoznění je nepředvídatelné. Někdy to jde po pár km nekdy po 500km... Takže mě napadá, výparník a špatný přívod teplé vody, resp. Ohřívání plynu celkově. Je to správná úvaha? Jen abych věděl na co se konkrétněji zaměřit. Jinak díky, vse me posouvá kousek kupředu k vyřešení problému.
Fallouter32
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 32
Registrovaný: Str 20. Feb 2013, 13:15
Vůz: Citroën Xsara 1.8i 98´ LPG

Re: Výpadky LPG.

Poslaťod Fallouter32 » Pia 22. Feb 2013, 14:19

Dodatek a nové pozorování. Stále nechce jet na plyn, při provozní teplotě jsem zastavil a osahal hadice u výparníku, měli stejnou teplotu. Nijak teplou ale zase nebyly zmrzlé. Nevím proč tam nejde teplá voda, a nechce se přepnout. Nějaké nápady?
Fallouter32
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 32
Registrovaný: Str 20. Feb 2013, 13:15
Vůz: Citroën Xsara 1.8i 98´ LPG

Re: Výpadky LPG.

Poslaťod vlasta0303 » Pia 22. Feb 2013, 14:53

Ahoj.To přepínání na LPG,musí mit čidlo teploty-né.jak pozná,že má sepnout ventil?Jinak popojíždění po městě se zapnutým toponím v-7C'po sotva pár km.udělá také své.Už jsem to zažil/Koterovská ul./Krásně ten ventil "hrál".Musel jsem LPG vypnout na 2km. :salut-:
Obrázok
Obrázok užívateľa
vlasta0303
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 417
Registrovaný: Sob 13. Feb 2010, 20:41
Bydlisko: Plzeň-Locháč
Vůz: xsara-picasso 1.8i16v r.v.03 85kw B/LPG

Re: Výpadky LPG.

Poslaťod Fallouter32 » Pia 22. Feb 2013, 21:24

Ahoj, promiň ale nějak jsem vůbec nepochopil co jsi tím chtěl říct...

Pokud odpovídáš na poslední příspěvek,tak je citace zbytečná. Cvr.
Fallouter32
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 32
Registrovaný: Str 20. Feb 2013, 13:15
Vůz: Citroën Xsara 1.8i 98´ LPG

Re: Výpadky LPG.

Poslaťod Fallouter32 » Uto 26. Feb 2013, 20:15

Problém vyřešen. Spálená pojistka, u multi ventilu na nádrži spálená cívka otvíracího ventilu = nízký tlak, což jsme zjistili i na diagnostice, další věc je , že to bylo udělané tak aby tam cákala voda od kola= sůl a voda tomu moc dobře neudělaly...
Jinak díky za pomoc.
Fallouter32
Přispěvatel
Přispěvatel
 
Príspevky: 32
Registrovaný: Str 20. Feb 2013, 13:15
Vůz: Citroën Xsara 1.8i 98´ LPG

Re: Výpadky LPG.

Poslaťod vlasta0303 » Sob 2. Mar 2013, 13:03

Tak to máš pravdu s tou vodou od kola.Já tam přez to dal kus duše z nákladního auta. -vetev:-)
Obrázok
Obrázok užívateľa
vlasta0303
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 417
Registrovaný: Sob 13. Feb 2010, 20:41
Bydlisko: Plzeň-Locháč
Vůz: xsara-picasso 1.8i16v r.v.03 85kw B/LPG


Späť na Motor - LPG, CNG, ...

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia