Vrčení převodovky(?) za jízdy

Moderátori: Rope, baffy, viteon, Kleki, Cvrček

Vrčení převodovky(?) za jízdy

Poslaťod franta123 » Pon 31. Máj 2021, 16:46

Zdravím všechny,
mám asi problém s převodovkou nebo možná ložiskem v diferáku. Problém je následující: při jakékoliv zařazené rychlosti vpřed a jízdě pod plynem nebo při brzdění motorem něco vrčí v místě, kde je převodovka. Je to takovej divnej zvuk, co se nepodobá ani hučímu ložisku, ani nějakýmu dření točící se součástky o něco, ani ložisku bez oleje. Prostě to vrčí. Vrčení jde trochu do vejšek současně s otáčkama, ale ne moc, s rostoucíma otáčkama nezesiluje a ozývá se i když jedu z kopce se zařazenou rychlostí. Nevrčí to, když vyřadím a jedu na volnoběh. To můžu jezdit jak chci rychle a vrčení se nekoná.
Z toho jsem usoudil, že bude asi něco v hajzlu v převodovce. Buď ložisko na stálým převodu nebo nějaký v diferáku. Omluvte moji možná nepřesnou terminologii, předovky jsem už sice měnil, ale kus za kus a zatím jsem je nerozebíral.
Nedávno jsme s tátou dali auto předkem na špalky, natočili motor a zkusili jedničku a dvojku. Sice byly vyvěšený kola a tak dif nezabíral jako normálně (když jsou kola na zemi), ale slyšet to bylo. Míň než za jízdy, ale bylo. Otce napadlo, jestli to nemůže dělat pomocný ložisko na tý delší poloose (na pravý, před spolujezdcem) a tlačí mě do výměny poloosy. Ale mě se zdá, že zvuk je slyšet z místa převodovky.
A moc se mi nechce koupit a vyměnit poloosu a vrčet dál :-)
A jasně, oleje je v převodovce podle kontrolního otvoru dost. Dával jsem novej origoš Total před dvěma lety. Vrčet to začalo až před rokem.

A jak jsme tak študovali motorovej prostor, všiml jsem si, že silentblok motoru na straně před spolujezdcem je nějak "spadlej" dolů - viz fotky na Rajčeti: https://franta475.rajce.idnes.cz/Xsara_-_silentblok_motoru_pred_ridicem.
Koukal jsem tedy na všelijaký fotky motorů na netu, abych měl aspoň trochu představu jak to má většina Xsar. A podle odřenosti toho mýho uchycení to vypadá na nemocnej silentblok. Sada na tuhle stranu vyjde na necelý pětikilo a pokud by to k něčemu bylo, vyměnil bych to.
A při tom mě napadlo, jestli nemůže bejt příčinou toho vrčení to, že motor je na jedný straně díky nemocnýmu silentbloku trochu kleslej z zemi a tím pádem není ve správný pozici a to zapříčiňuje to vrčení? Třeba tam fakt někde něco drhne a já to nevidím. Sami víte jak na hovno je přístup třeba k tý delší poloose (k místu mezi motorem a kastlí), když nemáte rampu nebo dílenskej velikej zvedák a hrabete se v autě jen na heveru.
Kdysi jsem v ulici ráno slýchával nějaký auto (myslím, že to bylo Picasso), kterýmu stejně vrčela převodovka (nebo co) za jízdy a řvalo to na celou ulici. Akorát to auto už zmizelo, takže se majitele nezeptám co měl za problém a jak ho vyřešil.

Prolejzám fóra už pár tejdnů a zatím jsem nenarazil na popis podobnýho problému. Ale třeba jsem slepej a řešení už se někde válí, tak mi prosím moc nenadávejte a přesměrujte mě :)

Děkuju všem za zamyšlení nad problémem a případný rady jak ho vyřešit nebo co ještě vyzkoušet abych odhalil příčinu.
franta123
Návštěvník
Návštěvník
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Sob 17. Aug 2019, 16:11
Bydlisko: Praha 4
Vůz: Xsara 1.6 16V 2002

Re: Vrčení převodovky(?) za jízdy

Poslaťod petr_xs » Str 2. Jún 2021, 14:17

Výměnou nic nezkazíš. Já jsem z jiného důvodu před měsícem měnil tři silentbloky okolo motoru a převodovky. Vzdálenost mezi základnou, na kreré je silentblok přidělaný a vrchem držáku motoru mám asi 101mm.
https://uloz.to/file/WnxaxKhvqkpQ/silentblok-jpg
X II, 1.6 2003
petr_xs
Profesionál
Profesionál
 
Príspevky: 472
Registrovaný: Pon 29. Máj 2006, 7:46
Bydlisko: oKutna Hora
Vůz: X II 1.6 2003

Re: Vrčení převodovky(?) za jízdy

Poslaťod Fanatik » Štv 3. Jún 2021, 15:03

Mně hučela převodovka u Xsary Picasso. Koupil jsem SLICK 50 do převodovky. Při výměně oleje jsem to tam přidal. Hučení se ztlumilo. Po 40 000 km jsem vyměnil olej a znovu aplikoval SLICK 50. Po nějaké době hučení ustalo. Po dalších 60 000 km opět výměna oleje + SLICK 50 a převodovka je tichá.
Někomu se to může jevit jako nesmysl, ale já SLICKu věřím. Mám s ním výborné zkušenosti nejen v převodovce, ale i v motoru.
Fanatik
V.I.P. & Xsamarád
V.I.P. & Xsamarád
 
Príspevky: 1362
Registrovaný: Str 22. Sep 2010, 20:33
Bydlisko: Chotěboř
Vůz: Xsara Picasso 2.0HDI 2001-02, Xsara Picasso 1.6i 16V 2007

Re: Vrčení převodovky(?) za jízdy

Poslaťod franta123 » Pia 4. Jún 2021, 9:18

Pánové, děkuji oběma.
Na obrázku silentbloku od petra_sx jsem se jen přesvědčil, že ten můj je prasklej. A proto už v kufru čeká nová "hydro-hruška" na víkendovou výměnu.
A nějakej sajrajt (aditivum) jsem do oleje v převodovce dával, když jsem před těmi dvěma lety měnil olej. Nejdřív jsem si myslel, že to spolu souvisí, že ten sajrajt (na název si teď nevzpomenu) přispěl k uvonění hnoje v převodovce a proto to začalo vrčet. Ale teď nevím, no. Už mám nachystanej novej olej a vyměním ho spolu se silentblokem.
A uvidíme :-)
Pak sem napíšu jak to dopadlo a jakej to mělo vliv.
franta123
Návštěvník
Návštěvník
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Sob 17. Aug 2019, 16:11
Bydlisko: Praha 4
Vůz: Xsara 1.6 16V 2002

Re: Vrčení převodovky(?) za jízdy

Poslaťod betom » Pia 4. Jún 2021, 16:57

Pokud vyměníš dvě věci najednou silentblok a olej tak nebudeš vědět co bylo příčnou "vrčení". Nejdřív bych vyměnil silentblok, který je prasklý. Výměnu oleje bych udělal o pár dní později, až auto s novým sientblokem vyzkoušíš.
Obrázok užívateľa
betom
V.I.P.
V.I.P.
 
Príspevky: 1140
Registrovaný: Sob 3. Dec 2011, 10:42
Bydlisko: Opava - Kateřinky
Vůz: Citroën Xsara Picasso, 1,6HDi s FAP, 80kW, r.v.2005

Re: Vrčení převodovky(?) za jízdy

Poslaťod franta123 » Pia 4. Jún 2021, 17:31

Jj, takhle jsem to měl zhruba v plánu, ale díky za připomenutí.
franta123
Návštěvník
Návštěvník
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Sob 17. Aug 2019, 16:11
Bydlisko: Praha 4
Vůz: Xsara 1.6 16V 2002

Re: Vrčení převodovky(?) za jízdy

Poslaťod petr_xs » Pia 4. Jún 2021, 19:02

Na výměnu toho silentbloku jsem si musel udělat klíč. Na vrchu silentbloku je lem se třemi zářezy. Našel jsem trubku podobného průměru a na konec přivařil tři kousky železa, které zapadnou do těch zářezů.
X II, 1.6 2003
petr_xs
Profesionál
Profesionál
 
Príspevky: 472
Registrovaný: Pon 29. Máj 2006, 7:46
Bydlisko: oKutna Hora
Vůz: X II 1.6 2003

Re: Vrčení převodovky(?) za jízdy

Poslaťod franta123 » Pon 7. Jún 2021, 12:28

Tak jsem vyměnil ten pravej silentblok (při pohledu do motorovýho prostoru). Byl sice v háji, na dvě půlky, ale vyřešit můj problém s vrčením převodvky (nebo čeho) se tím nepodařilo. Vrčí dál, mrcha :-)
Vyměnil jsem silentblok, projel to cca 100 km a prd. Tak jsem vyměnil olej v převodovce, přidal jsem tam nějaký aditivum do převodovek a taky prd. Vrčí dál, mrcha :-)

Samotná výměna silentbloku složitá nebyla, ale:
1) když človek nemá k dispozici zvedák na motory a nechce se mu odpojovat vejfuk a další dva držáky mezi motorem a kastlí, musí bejt hodně opatrnej při přizvedávání motoru. Musí se odšroubovat ten držák napravo, resp. jeho jedna část. Druhá zůstane na motoru. Šlo to dobře, šrouby nebyly v závitu zalitý barvou (jak často bejvaj), ale je potřeba bejt opatrnej, protože samotnej držák je hliníková slitina a ta ráda praská.
2) když jsem motor vypodložil, aby neklesl a neseděl na tom držáku, sundal jsem držák a dostal se k samotnýmu silentbloku. A jak píšeš o tom přípravku na povolení - já jsem použil dlouhej sekáč s ulomeným ostřím, kterej jsem dal našikmo do jednoho z těch výstupků a po pár středních úderech kladivem se silentblok uvolnil a dál šel vyšroubovat už jen rukou. Čekal jsem zarezlej závit, ale v pohodě. Novej silentblok jsem našrouboval taky jen rukou a dotáhl co mi síly stačily, protože když bude zatíženej motorem, nemá šanci se povolit, natož vyšroubovat.
3) když jsem dával zpátky ten držák motoru, bylo potřeba motor přizvednout cca o 5-10cm. Jednak byl na týhle straně kleslej vinou toho starýho silentu a jednak jsou na dvou ze tří děr takový vodící trubičky, na který se horní část držáku navlíkne a pak se skrz našroubujou šrouby. Je to lepší dělat ve dvou lidech. Jeden přizvedává motor nějakým páčidlem a druhej se snaží správně usadit držák a šrouby. Což vzhledem k dalším dvěma držákům se silentbloky a připojenýmu vejfuku není snadný a sám bych to asi nedal. Možná heverem (hyd. panenkou) přizvednout motor zespodu, ale pak zrozí, že z toho heveru při vrklání spadne a nadělá víc škody než užitku.
Když jsem jel včera domů (opět cca 100 km), to "něco" vrčelo úplně stejně dál. Takže mi nezbejvá než pátrat. Otec tvrdí, že to je to pomocný ložisko na tý delší poloose. Ale já si furt myslím, že by to vrčelo i při jízdě bez kvaltu, protože poloosa se za jízdy vrtí furt. Což se neděje.

Dál mám v plánu vyměnit jedno ložisko v náboji kola, což jsem chtěl udělat stejně, hučí jak piliňák. A to s vrčením nejspíš nijak nesouvisí.

A teď mám dilema: koupit za cca 1500-2000 novou poloosu NEBO z vrakáče jinou převodovku (za cca 3000)? Protože si myslím, že je spíš v háji nejaký ložisko uvnitř převodovky, nejspíš na kolech diferáku (když to vrčí při jakýkoliv rychlosti a jen v záběru). A radši koupím jinou převodovku a budu se modlit, aby neměla stejnej nebo jinej problém, než abych rozebral tu svoji a hrabal se v ní. Na to nemám ani nářadí, ani čas, ani odvahu :-)
franta123
Návštěvník
Návštěvník
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Sob 17. Aug 2019, 16:11
Bydlisko: Praha 4
Vůz: Xsara 1.6 16V 2002

Re: Vrčení převodovky(?) za jízdy

Poslaťod franta123 » Pon 2. Aug 2021, 17:38

Takže tady je pokračování: po výměně ložiska v náboji LP kola (to bylo v plánu, hučelo a s převodovkou to nijak nesouviselo) následovala výměna "pomocného" ložiska na tý dlouhý poloose (PP, před spolujezdcem). Ložisko na poloosu SKF mě stálo 63,-, páč jsem ho koupil v ložiskárně (Ložiska Praha) podle jeho rozměru a ne v autodílech (tam je minimálně za dvojnásobek).
Výměna byla jednoduchá, žádný stahováky nebo speciální nářadí není potřeba. Na sundání ložiska jen majzlík a kladívko. Hodí se i pomocník, kterej podrží poloosu na stole ve ztopořeném stavu (jde to rychlejc, páč s ní pootáčí ten pomocník). Ale jde to i bez pomocníka, "naležato". A pokud nemáte koupenej novej pojistnej kroužek, chce to nepospíchat se sklepáváním starýho (je hned vedle ložiska a sundat se musí taky), ať se neroztáhne a pak nekloktá na poloose když ho dáte zpátky. Zpětná montáž proběhla opět jen za pomoci kladívka a nějaký starý řemenice (nebo co to bylo), co má stejnej nebo jen o malinko větší průměr díry jako polosa. Prostě aby se ta řemenice nebo trubka (nebo jinej bazmek do kterýho budete klepat kladívkem) opírala o vnitřní kroužek ložiska. A opatrně ložisko a kroužek naklepat zpět na poloosu. Oproti ložisku v náboji kola tohle šlo neuvěřitelně hladce.
Ale převodovka vrčí dál.
Tak jsem cvičně vyndal i druhou poloosu (tu krátkou před řidičem). Poloosa nemá kloubech vůle, prachovky OK, skoro to vypadá, že ji před časem už někdo měnil přede mnou.

Když už jsem měl tu krátkou poloosu venku, vstrčil jsem prsty do diferáku. Je to trochu jako prstit pičku :D Nahmatal jsem v difu díl, do kterýho se strká to drážkování poloosy a ten díl má v difu vůli tak 1mm nahoru i dolů (kolmo k poloose). A krásně tam cvaká, hajzl :D Pak jsem poloosu nasunul zpět do převodovky, ale ještě ne do náboje, otáčel jsem s ní a slyšel jsem to cvakání, co mě neuvěřitelně sere za jízdy.
A z toho jsem usoudil, že ložisko tohodle dílu v difu je v hajzlu. (soráč za sprostý slova, ale už mě to fakt točí)
Ale je možný, že se mýlím, vůle v difu bejt má a zkušenější servisáci mě vyvedou z omylu. Pak ale už nevím čím by to mohlo bejt.

Takže mám 3 možnosti:
1) Vyprdnout se na to, jezdit, na vrčení si zvyknout a neřešit to. A doufat, že se to nevysype víc a nerozjebe se celá převodovka někde na cestě.
2) Sehnat jinou převodovku (na netu se dá sehnat od soukromníka kolem 3.000 nebo z vrakáče kolem 5.000). Ale s tím rizikem, že ta převodovka na tom může bejt stejně blbě nebo hůř než ta moje (taky ložiska, synchrony, apod.)
3) Koupit za 600 ložisko. Je tam kuželíkový otevřený 312518, rozměr 38x63x17 a to se v ložiskárně sehnat nedá, jen jako ND na auto. A pustit se do rozborky převodovky. Ale opět s rizikem: když se to celý rozsype, poseru se z toho a už to nikdy nesestavím tak, aby to fungovalo.

Čtvrtou možností je dát to do servisu, ale 5-10 tisíc za repasi převodovky do auta za 20t cpát fakt nebudu.

Takže tomu dám chvíli čas, promyslím to a buď seženu jinou převodovku, nebo se na to vyprdnu a za jízdy jen trochu víc vohulím rádio :D
franta123
Návštěvník
Návštěvník
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Sob 17. Aug 2019, 16:11
Bydlisko: Praha 4
Vůz: Xsara 1.6 16V 2002

Re: Vrčení převodovky(?) za jízdy

Poslaťod petr_xs » Str 4. Aug 2021, 18:01

Asi shánět do rezervy jinou převodovku. Oprava asi nebude jednoduchá .
X II, 1.6 2003
petr_xs
Profesionál
Profesionál
 
Príspevky: 472
Registrovaný: Pon 29. Máj 2006, 7:46
Bydlisko: oKutna Hora
Vůz: X II 1.6 2003


Späť na Podvozek

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia